Plán je rozdělen do tří částí, které mají podpořit výstavbu infrastruktury a prohloubit mezinárodní obchod. Významným obratem bylo potvrzení, že soukromý sektor bude mít možnost participovat na těžbě lithia.
První částí plánu je vybudovat pět solárních elektráren. Součástí druhé části jsou logistické projekty jako například modernizace přístavu Guaymas, výstavba nových dálnic a letišť. V neposlední řadě také vybudování lepší pohraniční infrastruktury v součinnosti s vládou USA. Třetí částí představeného plánu je udělení koncesí, aby firmy z USA a Kanady mohly vybudovat infrastrukturu potřebnou pro těžbu lithia.
Prezidentův plán počítá s tím, že se v Sonoře vybuduje potřebná infrastruktura pro těžbu lithia, továrny na jeho zpracování a výrobu baterií do elektromobilů a rovněž podniky, které budou vyrábět elektromobily. I přestože se konkrétnější podoba plánu teprve utváří, představa Lopéze Obradora je, že do jeho investování budou vpuštěny pouze USA a Kanada.
Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi
Pozitivní změnou je i to, že chce umožnit soukromému sektoru investovat do nových projektů. Státní podnik LitioMx bude sice ovládat každý aspekt dodavatelského řetězce s lithiem, nyní ovšem bude alespoň umožněno spolupracovat se soukromými společnostmi.