V Mexico City nastane nová „normalita“ v srpnu

Cesta k novému běžnému stavu v Mexico City byla zahájena uveřejněným programem rozvolňování opatření proti šíření nového koronaviru. Očekává se, že opatření budou pokračovat v určité míře až do srpna, kdy budou pak zcela zrušena.

Claudia Sheinbaum, předsedkyně vlády hlavního města Mexico City, uvedla, že návrat do běžného života bude postupný a bude se řídit semaforem obsazenosti nemocnic pacienty s covidem-19. Odhadla, že během prvních patnácti dnů v měsíci červnu bude semafor červený, což znamená, že nemocniční kapacity budou z více než 65 procent naplněny a nadále fungovat pouze nezbytné činnosti. Těmi jsou zdravotnické služby, doprava a obchody s potravinami, lékárny.

Od 1. června obnoví činnost některé významné průmyslové sektory, jako jsou těžařský průmysl, stavebnictví, tovární výroba a doprava. Ten den také se obnoví dlouho očekávané vaření piva. Zároveň se otevřou některé veřejné parky, speciálně ty s prvky pro venkovní pohybové aktivity, ale kapacita bude omezena na 30 procent.

Návrat do vzdělávacích institucí se očekává až v srpnu, jakmile bude semafor obsazenosti nemocnic zelený, do té doby výuka bude pokračovat na dálku. V polovině června také začnou fungovat restaurace, hotely, kina a divadla s obsazením 30 až 50 procent své kapacity. Povinné opatření jednodenního zákazu používat vlastní automobil „Dnes nejezdím“ (Hoy No Circula), který zahrnuje všechna vozidla bez ohledu na poznávací značku, zůstává zachován, dokud se semafor nemocnic nezmění na oranžovou. Poslední podniky (fit centra a bary) otevřou pravděpodobně až v září.

V průběhu postupného rozvolňujícího plánu směřujícího k nové normálnosti je nezbytné pokračovat v aplikaci hygienických opatření, jako je používání roušek, časté mytí rukou a používání antibakteriálního gelu, jakož i udržování sociální vzdálenosti a konstantní čištění povrchů s vysokou úrovní kontaktu.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Financiero

Pravidelné novinky e-mailem