Mexico City je na cestě vzhůru k elektromobilitě

Celkem sedm linek metrobusu doplňuje v Mexico City síť 12 linek metra. Některé metrobusy jsou hybridní, většina však stále ještě na diesel. To se však postupně mění.

Od 25. září jezdí na Lince 3 nový metrobus, který je 100 % elektrický. Do konce tohoto roku má být zavedeno ještě dalších děvět takovýchto vozů, každý z nich v hodnotě 750 000 dolarů. Náklady na provoz jsou o 30 % nižší, než náklady na provoz metrobusu se spalovacím motorem.

Jedná se o první metrobus v hlavním městě, který je plně elektrický. Mexico City tímto pokračuje ve svých plánech na rozšíření elektromobility ve městě. Claudia Sheinbaum, předsedkyně vlády hlavního města informovala, že dieselové autobusy, trolejbusy a metrobusy by měly být postupně nahrazeny elektrickými vozy. Zavádění elektromobility povede ke snížení emisí skleníkových plynů, které mají vliv na klimatické změny. Přesto, že počáteční investice do tohoto druhu dopravy je vyšší, z dlouhodobého hlediska je tato investice pro město výhodná, provozní náklady elektroautobusu jsou totiž o 30 % nižší. Nový metrobus navíc při jízdě nevibruje, a tak je cesta jak pro cestující, tak pro řidiče mnohem pohodlnější. 

Nový metrobus, dlouhý 18 metrů a o celkové kapacitě 160 cestujících (40 míst na sezení a 120 na stání), má nově také zasouvatelné dveře, což je pro cestující v často přeplněném vozidle mnohem bezpečnější. A právě z důvodu posílení bezpečnosti má nový metrobus lokalizační systém a disponuje též vnitřními bezpečnostními kamerami. 

Zavedení elektrických metrobusů je jedním z bodů Strategie elektromobility Mexico City 2018-2030. Některé již zavedené metrobusy jsou hybridní, 100 % elektrický metrobus však v Mexico City dosud nejezdil. Flotila taxi hlavního města již několik elektromobilů vlastní a ve městě dále funguje několik elektrických trolejbusů či elektrický vlak, tzv. tren ligero propojující hlavní město s metropolitní oblastí. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: Infobae 
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Mexiko