Mexiko a Evropská unie dokončily proces vyjednávání o nové obchodní dohodě

Pro EU i Českou republiku je Mexiko nejvýznamnějším trhem v regionu Latinské Ameriky. Nová obchodní dohoda vzájemné vztahy a obchod ještě posílí.

Po několikaletém čekání dokončilo Mexiko a Evropská unie proces vyjednávání o modernizaci obchodní dohody. Nově tak bude ještě více zboží osvobozeno od cla, a to včetně některých potravin a zemědělských produktů. Konkrétně by mělo jít o 99 % produktů, jež bude od cla osvobozeno.
Zároveň dojde ke zjednodušení celních procedur a tím ušetření času i peněz podnikatelů. Dojde ke zlepšení podmínek pro investice a vzájemný obchod v oblasti služeb, jako jsou telekomunikace či e-commerce. Nově také bude větší důraz kladen na malé a střední podniky, tzv. MSMEs. 
Dohoda však obsahuje také otázky přesahující rámec obchodu, a sice rozvoj a implementace závazků vyplývající z Pařížské klimatické dohody, boj proti korupci a praní špinavých peněz či ochrana lidských práv. 
Mexiko se stalo první zemí v Latinské Americe, která podepsala s EU globální dohodu. Od roku 2000, kdy vešla v platnost, se vzájemný obchod více než ztrojnásobil. Pro EU i Českou republiku je Mexiko nejvýznamnějším trhem v regionu Latinské Ameriky. Vzájemný obchod se zbožím dosahuje hodnoty 66 miliard eur a obchod se službami pak dalších 19 miliard eur.  
Vývoz evropského zboží přesahuje 39 miliard eur ročně, dalších 10 miliard eur tvoří vývoz služeb. Modernizovaná obchodní dohoda tento silný historický růst pomůže posílit.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: Evropská komise

Pravidelné novinky e-mailem