Mexiko by se mohlo stát průkopníkem 5G

Kromě toho, že se rychle rozvíjí trh datových center, má Mexiko tento rok na programu některé telekomunikační projekty, jako jsou například výběrové řízení na spektrum pro 5G a konektivitu veřejných míst.

Mexický telekomunikační trh se v roce 2020 zbrzdil a několik plánů zůstalo pozastavených. Rok 2021 však byl rokem oživení sektoru. Mexická poradenská firma The CIU na začátku tohoto roku očekávala o 6,1 % příjmů operátorů více, které na konci roku 2021 podle the CIU měly dosáhnout 527,7 miliardy pesos (25,7 miliard dolarů), což je ve srovnání s poklesem o 0,4 % zaznamenaným v roce 2020 pozitivní. Největší podíl, a sice 57,3 % celkových výnosů tvoří mobilní zařízení.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo infrastruktury, komunikací a dopravy (SICT) na začátku ledma zveřejnilo národní projekt internetového pokrytí prostřednictvím instalace bezdrátových služeb na silnicích, veřejných náměstích, ve zdravotních střediscích, nemocnicích, školách a komunitních prostorách, tzv. el Programa de Conectividad en Sitios Públicos 2022.

Tento projekt, který je součástí Národního plánu pro rozvoj v období let 2019-2024, má pomoci řešit problémy marginalizace a chudoby v některých, zejména rurálních oblastech. Základ prioritních veřejných míst, které mají být připojeny během roku 2022, tvoří 24 814 nemovitostí. Celkově jich vláda identifikovala 136 857.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

V Mexiku ještě neproběhlo výběrové řízení, přesto je mexický trh uznáván jako jeden z možných průkopníků 5G v Latinské Americe. Aktuální plán regulátora IFT zahrnuje výběrová řízení na frekvenční pásma 600 MHz a 3.5 GHz, jež byly plánovány pro rok 2021, ale která se v daném období neuskutečnily. Pásmo 600 Mhz by v Mexiku umožnilo rychlé nasazení 5G.

Operátor AT&T již zahájil pilotní projekty technologie 5G v Mexico City. Dle BN Americas i místních médií by mohl být prvním operátorem, který by v Mexiku spustil 5G, a to v nejdůležitějších průmyslových a městských oblastech v pásmu 2,5 GHz. AT&T i Telcel ovládají frekvence v pásmu 3,5 GHz, které jsou prioritní pro 5G, musí však počkat, až jejich použití pro mobilní služby schválí regulátor IFT.

Technologie 5G mohla v Mexiku generovat 90 miliard pesos (4,51 miliardy dolarů) ročně. Řada jiných síťových operátorů se však stahuje z trhu, aby se stali virtuálními mobilními operátory, což je nyní nejrychleji rostoucí segment v Mexiku.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko
Zdroj: bnamericas.com

• Oblasti podnikání: Investice | Služby | Software a ICT služby
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí