Mexiko chce otevřít nové obchodní cesty do Asie, východního pobřeží Spojených států a do Panamského průplavu

Tři měsíce po představení balíčku 36 infrastrukturálních projektů Netzahualcóyotl Salvatierra López, viceprezident odborové organiazce Concamin, uvedl, že jsou připraveni zahájit práci ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Projekty za 70 miliard pesos (3,3 miliardy USD) budou realizované v jihovýchodní části Mexika.

Infrastrukturní balíček, který byl představen 25. února 2021 je součástí Paktu Oaxaca, který již v roce 2019 podepsala administrativa prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, devět guvernérů jihovýchodních států a Concamin. Projekty mají podpořit ekonomický rozvoj jihovýchodních států – Oaxaca, Campeche, Chiapas, Guerrero, Puebla, Quintana Roo, Tabasco, Veracruz a Yucatán, – které zaostávají za středem a severem země.

Portfolio projektů zahrnuje 36 iniciativ zaměřených převážně na odvětví dopravy a komunikací, dále pak několik málo projektů v oblasti energetiky, cestovního ruchu a vodohospodářství. Salvatierra uvedl, že letos budou figurovat hlavní iniciativy, jako je Mayský vlak a železniční koridor Isthmus of Tehuantepec.

V případě železničního koridoru hovoříme o investici ve výši 20 000 milionů pesos (1 mld. USD). Projekt je zaměřen na transformaci hospodářského a sociálního rozvoje regionu přilákáním veřejných a soukromých investic a posílení konkurenceschopnosti této oblasti. V plánu je obnovit přibližně 300 km železnice spojující pobřeží státu Veracruz v Mexickém zálivu se státem Oaxaca na pobřeží Pacifiku a rozšířit a modernizovat dva hlavní přístavy. Jedním z pilířů projektu je logistická platforma: rehabilitace nákladní trasy, která byla udělena soukromému sektoru v pěti úsecích a dále rozšíření a modernizace přístavů Coatzacoalcos a Salina Cruz ve Veracruz a Oaxaca.

V případě dalších projektů z vládního balíčku pokračuje fáze plánování. Všechny projekty musí před zahájením výstavby projít řadou fází, jako jsou studie proveditelnosti, analýza, příprava a povolení či fáze před zahájením výstavby. Aktuálně je několik projektů velmi blízko k přechodu do fáze autorizace. Mexiko chce těmito projekty otevřít nové obchodní cesty do Asie, na východní pobřeží Spojených států a do Panamského průplavu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: www.bnamericas.com
• Teritorium: Mexiko