Zdroj: CzechTrade

Mexiko je hvězdou v nearshoringu

Mexiko zažívá boom v nearshoringu, díky čemuž země podle vládních odhadů obdrží jen letos investice ve výši 40 miliard dolarů.

Fenomén nearshoringu (strategie outsourcingu, při které společnost převádí část své výroby na třetí strany, které se nacházejí v blízkých destinacích s podobným časovým pásmem), není v Mexiku nic nového. V období od roku 1994 do roku 2000 exkluzivita Mexika na severoamerickém trhu umožnila zemi v tomto období zvýšit export z 6 na 11 %.

Ilustrační fotografie

Od roku 2010 Mexiko rozvíjí odvětví jako jsou strojírenství, elektrická zařízení, nábytek, plasty, výroba železa a oceli. Jedná se o odvětví, kde Mexiku na severoamerickém kontinentu Čína nemůže konkurovat. Výhodou v těchto pěti sektorech je, že Čína musí platit cla v rozmezí od 18 do 26,5 %, zatímco Mexiko nemusí platit cla, a to díky dohodě T-MEC (smlouva mezi USA, Mexikem a Kanadou).

Odhady naznačují, že pokud Mexiko odebere tomuto asijskému gigantu 5% podíl, promítlo by se to do růstu 2 % HDP Mexika, v případě 10 % by to byla téměř 4 % HDP a pro 15 % by to představovalo téměř 5,5 % HDP.

Boom nearshoringu přitahuje zahraniční investice. Počet přímých zahraničních investic, které do Mexika přicházejí, je ročně více než 35 miliard dolarů. Mexiko je atraktivním obchodním partnerem zejména pro USA. Například v letech 2017 a 2018 pocházelo 54 % přímých zahraničních investic, které dorazily do Mexika, ze Spojených států. V současné době je toto číslo sníženo na 43 %, protože investice se diverzifikují.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: bnamericas.com

• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Investiční celky

Doporučujeme