Mexiko plánuje modernizaci osmi hydroelektráren, solární a větrné projekty však chybí

Federální komise pro elektřinu CFE plánuje modernizací osmi vodních elektráren rozšířit kapacitu produkce elektřiny o 530 MW.

Mexiko si stanovilo cíl zvýšit výrobu elektřiny pomocí čistých zdrojů do roku 2024 na 35 %. Aktuálně je tato produkce přibližně na 25,5 %. Vodní energie je jedním z mála vstupů čisté energie, které státní společnost CFE přijímá, a její expanze se jeví jako nejschůdnější cesta k dosažení cíle. Za tímto účelem obchodní plán CFE zahrnuje přidání kapacity 530 MW, a to pomocí modernizace osmi vodních elektráren. CFE nezavrhuje také možnost rozšíření výroby elektřiny o další obnovitelné zdroje energií. Reálné projekty však zatím na stole nejsou.

CFE oznámila, že do konce funkčního období stávajícího prezidenta, a tedy do roku 2024, plánuje nové projekty v oblasti čisté energie s kombinovanou kapacitou 8,08 GW. Tyto projekty by měly zahrnovat vodní, jaderné, geotermální a také solární a větrné elektrárny. Reálně však projekty v tomto ohledu chybí. Vláda navíc zrušila aukce energií, které zavedla předchozí administrativa, která tak otevřela dveře soukromým investicím do obnovitelné energie.

Pozastavena je minimálně jedna iniciativa. Federální rada pro cestovní ruch (Fonatur), jež je pověřený dohledem nad projektem výstavby Mayského vlaku oznámil, že pozastavili své plány na výstavbu 10 solárních parků na podporu projektu s investicí ve výši 238 milionů USD. Dosažení tohoto cíle v oblasti obnovitelných energií se tak zdá v nedohlednu.

Mexiko se navíc potýká s akutním nedostatkem vody. Podobně jako v dalších latinskoamerických zemích, také v Mexiku čelí extrémním suchům, jež ovlivňují zhruba 80 % teritoria, zejména pak střed a sever země. Přívalové deště způsobené hurikánem Grace nedávno přinesly do středního Mexika úlevu vyplněním některých přehrad. Ta však bude zřejmě krátkodobá a úřad Conagua předpokládá, že populační růst a rostoucí nedostatek vody se do roku 2030 zhorší téměř ve všech federálních státech.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko,
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí