Mexiko plánuje výstavbu osmi nových tras osobních vlaků

Do studií výstavby nových tras osobních vlaků bude v Mexiku investováno 13 milionů USD.

Regulační agentura pro železniční dopravu ARTF zahájila několik předinvestičních studií na výstavbu pěti projektů osobních vlaků a další tři projekty jsou ve výhledu pro příští rok. Dle investičního portfolia ministerstva financí budou tyto studie do roku 2022 celkově stát 270 milionů mexických pesos (13 milionů USD).

Mezi projekty se řadí například železniční trasa Naucalpan-Buenavista v celkové vzdálenosti 15 km, procházející Azcapotzalcem, Miguel Hidalgo a Cuahtémocem v hlavním městě a Naucalpanem v Estado de México, dále příměstský vlak Téllez-AIFA spojující stát Hidalgo s novým mezinárodním letištěm Felipe Ángeles, nebo i trasa spojující města Nuevo Laredo s Monterrey v celkové vzdálenosti 264 km.

Zajímavým projektem je také plán výstavby metropolitního vlaku v městě Xalapa ve státě Veracruz v celkové vzdálenosti 30 km. Zatím je zde projektováno deset stanic a dva terminály. Dle prezidenta bude projekt započet pouze v případě, že bude možné jej dokončit do konce jeho funkčního období, tedy do konce roku 2024.

Je nutno zmínit také i plánovanou výstavbu nejdelší trasy ve vzdálenosti 302 km. Tato trasa je nejdůležitějším projektem v portfoliu. Plánuje se podél železničního koridoru šíje Tehuantepec a bude propojovat přístavy Salinas Cruz v Oaxace a Coatzacoalcos ve Veracruz. Mezi další projekty se řadí také vlakové spojení Tapachula – přístav Chiapas, dále García – Saltillo či Colima – přístav Manzanillo.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: app.bnamericas.com
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí