Projekt výstavby městského vlaku v mexickém Cancúnu

Vláda prostřednictvím Agentury strategických projektů státu Quintana Roo zveřejnila tendr na projekt návrhu, výstavby, vybavení, správy a provozu městského vlaku o celkové délce 47 km v turisticky oblíbeném Cancúnu.

Projekt o celkové investici ve výši 1,645 miliardy dolarů je součástí komplexní strategie prosazované vládou státu Quintana Roo, jejímž cílem je tímto podpořit a doplnit projekt Tren Maya prosazovaný federální vládou. Zároveň je součástí portfolia projektů Rozvojového programu městského úřadu Benito Juárez 2018–2030. Trať by měla být řízena v rámci integrovaného systému veřejné dopravy. Cílem je vytvořit alternativu a podpořit větší využívání veřejné dopravy nejen ze strany občanů, ale též turistů.

Vlak má propojit hotelovou zónu s letištěm. Linka má zahrnovat celkem 31 stanic, přičemž dvě z nich budou tzv. navazující na další druhy dopravy. Požadovaná kapacita tohoto vlakového spojení je 66 800 cestujících denně.

Má se jednat o přímou zahraniční investici typu „greenfield“ a za tímto účelem je zveřejněné veřejné mezinárodní výběrové řízení, jehož výsledkem bude smlouva na 30 let, jež má být s výhercem licitace podepsána v polovině příštího roku. Výstavba by pak měla být dokončena během jednoho roku. Nabídku předložilo již Japonsko a Jižní Korea.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: Proyectos México
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Investice
• Teritorium: Mexiko