Mexiko rozvíjí projekty železniční dopravy, dveře se otevírají i pro zahraniční investory

Aktuální vládní administrativa v čele s prezidentem Adresem Lópezem Manuelem Obradorem potvrdila celkem šest železničních projektů, které by měly být dokončeny nejpozději do roku 2025, kdy prezidentovi končí funkční období.

Další projekty jsou ve výstavbě a na stole je také celá řada návrhů projektů, které jsou ve fázi studií proveditelnosti.

Nová vláda znovu otevřela téma výstavby rychlíku mezi Mexico City a Querétarem, projekt, který byl kvůli problémům v roce 2015 zrušen. Projekt je stále ve fázi studií a není tedy potvrzen ani zveřejněn k licitaci. Hovoří se též o meziměstském vlaku Guanajuato – Querétaro, či výstavbě metra ve městě Veracruz.

Všechny tyto zmíněné projektů jsou v rané fázi příprav. Nutno dodat, že vláda nemá dostatečné finanční prostředky a za potřebí je tak spoluúčast soukromého sektoru.

Řada projektů je však již potvrzeno a nyní se čeká na výstavbu. Jedním z takových projektů je rozšíření vlaku, tzv. suburbano mezi hlavním městem a Estado de México, který by měl vést až na nové mezinárodní letiště, které je aktuálně ve výstavbě. Investice ve výši 10 miliard pesos je již potvrzená a výstavba by měla začít v roce 2023. Podobným projektem je pak železniční spojení García – letiště v Monterrey, ve státě Nuevo León. Výstavba linky, která bude propojovat celkem šest obcí by měla začít již v tomto roce.

Aktuálně se čeká na vypsání licitace projektu městského turistického vlaku v Cancúnu: má se jednat o trasu o délce 47 km, která bude spojovat mezinárodní letiště v Cancúnu s hlavní hotelovou oblastí. Linka by měla navazovat na trať Májského vlaku, jež je aktuálně největším projektem tohoto sektoru v Mexiku. Dále by pak měla být zveřejněna licitace na meziměstský vlak Tijuana – Tecate ve státě Baja California.

Neméně zajímavými projekty jsou pak modernizace 1. linky metra v hlavním městě či výstavba nové, třetí linky metra v Guadalajaře, ve státě Jalisco, stejně jako výstavba třetí linky metra ve městě Monterrey, Nuevo León. Poslední dva zmíněné projekty jsou již v konečné fázi výstavby a brzy se tak dočkáme jejich inaugurace.

Nejnovějším projektem je pak tramvaj ve městě Toluca, Estado de México. Má se jednat o investici ve výši 115 milionů dolarů a licitace je plánovaná na první čtvrtletí roku 2021. I v tomto případě se jedná o projekt, který bude investicí jak veřejného tak soukromého sektoru. Vítězné firmě bude udělena koncese na provoz tramvaje na 20 let, přičemž do tendru budou moci vstoupit pouze lokální společnosti.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko. 
Zdroj: 
www.bnamericas.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Investice
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí