Mexiko se stalo jediným vlastníkem rafinérie Deer Park v Texasu

Mexická státní společnost Pemex již vlastnila 50 % akcií rafinérie umístěné v Hustonu.

Mexický prezident López Obrador autorizoval koupi zbylých 50 % akcií rafinérie Deer Park, které patřily společnosti Shell Oil Company. Mexiko se tak stalo jediným vlastníkem rafinérie Deer Park v USA. Cílem Mexika je do roku 2023 dosáhnout „energetické soběstačnosti“.

Hodnota nákupu je 596 milionů dolarů, kromě toho však Pemex přebírá veškerý dluh společnosti Deer Park Refining partnership ve výši 980 milionů dolarů. Dodejme, že sám Pemex má již několik let finanční problémy a jeho zadlužení vzrostlo na více než 100 miliard dolarů. Ve své nejnovější finanční zprávě analyzující výsledky roku 2020 společnost uznala, že její problémy s dluhem a likviditou mohou negativně ovlivnit její finanční situaci, provozní výsledky a schopnost splácet dluh. Tato situace je motivem pro obavy finančních analytiků v posledních letech.

Koupí této rafinérie by mělo dojít k uspokojí mexické poptávky po benzinu, naftě a dalších ropných produktech a tím by mělo dojít ke snížení závislosti na dovozu paliv. Rafinérie Deer Park má výrobní kapacitu 340 000 barelů denně. Cílem Pemexu a mexické vlády je stát se plně nezávislou zemí na dovozu benzinu a nafty do roku 2023, kdy by měl být dokončen ambiciózní projekt výstavby rafinérie Dos Bocas ve státě Tabasco na jihovýchodě země. Dle odhadů Pemexu by měl mít národní energetický systém do tří let kapacitu zpracovat mezi 1,28 a 1,52 milionů barelů denně.

Společnost Shell instalovala rafinérii Deer Park v roce 1929, v roce 1940 pak Shell rozšířilo komplex o chemický závod a dnes se rafinérie spolu se závodem Deep Park rozkládají na ploše 9,3 kilometrů čtverečních. Shell uvádí, že je zde zaměstnaných 1500 pracovníků. Deer Park funguje 24 hodin denně, jsou zde zpracovatelská zařízení, skladovací nádrže, zařízení na ochranu životního prostředí, kancelářské budovy, obchody, sklady a také vlastní zdravotnické zařízení, hasičská jednotka a železnice. Jedná se o jednu z 25 největších rafinérií ve Spojených státech.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí