Zdroj: CzechTrade

Mezi kolumbijskými městy Bogotou a La Calerou bude vystavěn nový tunel

Mezi hlavním městem Kolumbie, Bogotou, a o několik kilometrů východně vzdáleným městem La Calerou bude v následujících letech vystavěn nový tunel. Tento projekt o něco více ulehčí dopravě v rámci Bogoty a jejím nejbližším okolím.

Kolumbie má jakožto jedna z mála zemí na světě přístup ke dvěma oceánům, a i z tohoto důvodu se tak na jejím pobřeží nachází značné množství přístavních měst. Zároveň představuje také jediný stát na území Jižní Ameriky, kterým vedou tři různá pohoří.

Ilustrační fotografie

Pokud se však přihlédne i k faktu, že se 93 % přeprav veškerého kolumbijského nákladu provádí po zemi, není již žádným překvapením, že se na jejím území nachází spousty tunelů. Co však může být překvapením, je skutečnost, že 7 z 10 nejdelších tunelů postavených v celé Latinské Americe jsou právě v Kolumbii. 

Guvernér departamentu Cundinamarca Nicolás García oznámil, že v blízké době společnost Odinsa představí konkrétní informace ohledně projektu výstavby nového tunelu mezi Bogotou a La Calerou. Tunel by měl začínat v hlavním městě od ulice číslo 100 společně se 7 a měl by tudíž procházet skrze bogotské hory.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Samotný návrh výstavby tunelu však nebyl představen zcela poprvé. Historicky první představení výstavby tunelu se totiž konalo už v roce 2013, nicméně v průběhu let měl projekt zejména problémy se získáním všech potřebných ekologických práv a licencí.

Samotná výstavba tunelu by měla probíhat na základě inovační Nové rakouské tunelovací metody (NRTM), jenž byla představena světu v roce 1962. NRTM je speciální především tím, že nerazí celý profil tunelu v jednom kuse, jak tomu bylo dříve, ale razí jej po částech. Kvůli tomu tak lze postupovat nejen rychleji, ale i následně využívat horninu a její tlak jakožto zpevňující prvek celé stavby.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroje: deltaarquitecturadigital.com; bnamericas.com

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí

Doporučujeme