Kolumbie má jakožto jedna z mála zemí na světě přístup ke dvěma oceánům, a i z tohoto důvodu se tak na jejím pobřeží nachází značné množství přístavních měst. Zároveň představuje také jediný stát na území Jižní Ameriky, kterým vedou tři různá pohoří.
Pokud se však přihlédne i k faktu, že se 93 % přeprav veškerého kolumbijského nákladu provádí po zemi, není již žádným překvapením, že se na jejím území nachází spousty tunelů. Co však může být překvapením, je skutečnost, že 7 z 10 nejdelších tunelů postavených v celé Latinské Americe jsou právě v Kolumbii.
Guvernér departamentu Cundinamarca Nicolás García oznámil, že v blízké době společnost Odinsa představí konkrétní informace ohledně projektu výstavby nového tunelu mezi Bogotou a La Calerou. Tunel by měl začínat v hlavním městě od ulice číslo 100 společně se 7 a měl by tudíž procházet skrze bogotské hory.
Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Samotný návrh výstavby tunelu však nebyl představen zcela poprvé. Historicky první představení výstavby tunelu se totiž konalo už v roce 2013, nicméně v průběhu let měl projekt zejména problémy se získáním všech potřebných ekologických práv a licencí.
Samotná výstavba tunelu by měla probíhat na základě inovační Nové rakouské tunelovací metody (NRTM), jenž byla představena světu v roce 1962. NRTM je speciální především tím, že nerazí celý profil tunelu v jednom kuse, jak tomu bylo dříve, ale razí jej po částech. Kvůli tomu tak lze postupovat nejen rychleji, ale i následně využívat horninu a její tlak jakožto zpevňující prvek celé stavby.