Zdroj: CzechTrade

Microsoft, HP a IBM jsou nejatraktivnějšími zaměstnavateli v Rumunsku

Letošní vítězové Randstad Romania Employer Brand Research, nejkomplexnějšího průzkumu značky zaměstnavatelů na světě. Nejatraktivnějším zaměstnavatelem je podruhé v řadě Microsoft, druhé místo obsadilo HP a třetí IBM Rumunsko.

IT je pro zaměstnance nejatraktivnějším odvětvím, přičemž nejvyšší kritéria pracovní síly při výběru zaměstnání odhalují zajímavou dynamiku. Kromě platu, který zůstává na vrcholu pro zaměstnance po dobu několika let, se také zvýšila rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, která přímo soutěží s kariérním postupem o čtvrté místo. „Gratulujeme vítězům letošního ročníku a děkujeme jim, že na trh poskytli příklady dobré praxe a úspěšných modelů, které přispěly k jeho zdravému vývoji,“ říká Mihaela Maranca, country manažerka společnosti Randstad Romania.

Ilustrační fotografie

Podle Randstad Romania Employer Brand 2023 jsou rumunskými nejvýkonnějšími společnostmi podle odvětví společnosti Microsoft (IT), HP (služby), HAVI Logistics (logistika), Antibiotice (farmaceutická výroba a distribuce), Nokia Networks (telekomunikace), Robert Bosch (automobilový průmysl), Philips (výroba), Heineken Romania (FMCG), Oscar Downstream (ropa a plyn), ING Bank N.V., Amsterdam (finance) a eMAG (maloobchod).

Rumuni považují za nejatraktivnější IT sektor s poměrně velkým náskokem (o 10% populárnější než druhý v horní části, služby). Zdá se, že rychloobrátkové zboží zase nabývá na atraktivitě a nyní je po velkém poklesu v roce 2022 zpět na vzestupu. V Rumunsku se pět nejdůležitějších faktorů ovlivňujících výběr pracoviště za poslední tři roky nezměnil. Podle nedávného výzkumu společnosti Randstad je stále nejdůležitější atraktivní platový balíček a balíček benefitů, který je pro Rumuny důležitější než evropský průměr.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Druhým nejdůležitějším aspektem je příjemná atmosféra na pracovišti, která se také mírně liší od evropského průměru. Význam finanční stability zaměstnavatele se oproti loňskému roku výrazně zvýšil. Pro muže je důležitější finančně stabilní pracoviště a využívání moderních technologií, pro ženy je při výběru pracoviště důležitější možnost umístění a home office. Osoby s vysokoškolským vzděláním oceňují možnost práce na dálku více než umístění pracoviště. Pro bílé límečky je domácí kancelář důležitá, zatímco pro manuální pracovníky je důležitá atmosféra a umístění na pracovišti.

Více než polovina zaměstnanců (56 %) v Rumunsku dala výpověď nebo uvažovala o odchodu od zaměstnavatele, protože jejich plat byl příliš nízký ve srovnání s rostoucími životními náklady. Ještě důležitější je pro ženy (60 %) než pro muže (52 %). Přijetí nabídky, kterou nelze odmítnout, je také důvodem k odchodu pro téměř polovinu (45 %), a i když se to nestává často, současná situace činí zaměstnavatele zranitelnými vůči oportunistickým pracovním nabídkám založeným čistě na platu.

Nedostatek příležitostí ke kariérnímu růstu a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je stejně důležitá. Oba jsou to důvody k odchodu pro 1 ze 3 zaměstnanců, pokud to zaměstnavatelé neplní.

Téměř jeden ze dvou uchazečů o zaměstnání (46 %) využívá při hledání práce své osobní kontakty. Je to také nejúspěšnější kanál, pokud jde o hledání práce (35% měnících zaměstnání). Další offline kanál na seznamu, personální agentury, má také relativně vysokou úspěšnost, přičemž 26% lidí měnících zaměstnání je využívá k nalezení práce.

Facebook, který je nejpopulárnějším kanálem sociálních médií používaným k hledání nových pracovních míst (87% všech sociálních médií), také vykazuje malý pokles, ale zůstává na vrcholu. Celkem asi 1 ze 4 lidí, kteří změnili zaměstnání, našel svou práci prostřednictvím Facebooku. Na druhou stranu osobní kontakty jsou pro zaměstnavatele při hledání talentů klíčové, proto jsou nejvyužívanější a také nejúspěšnější.

Preference práce na dálku se v posledních dvou letech stabilizovala. V současné době pracuje (částečně) na dálku 31 % respondentů, což je téměř stejně jako v roce 2022 (30 %). Rozdělení mezi prací na dálku a hybridní prací se výrazně nezměnilo, přičemž obě jsou téměř rovnocenné. Přibližně 9 z 10 zaměstnanců očekává od svého zaměstnavatele nějakou formu podpory rozmanitosti a inkluze (D&I) / duševního zdraví. 

Randstad je jednou z největších světových společností zabývajících se řízením talentů. Je přítomna v Rumunsku se dvěma pobočkami, v Bukurešti a Slatině, Olt.

Připravila zahraniční kancelář CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Romania Insider

• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí

Doporučujeme