Microsoft vyvíjí software pro bezpečné ověřování hlasovacích volebních lístků


  • Země: US – Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 11.05.2019

Společnost Microsoft oznámila ambiciózní snahu zajistit bezpečná, ověřitelná hlasování, která by podléhala spolehlivým auditům, a to tím, že hlasovací lístky budou registrované v zašifrované podobě, aby mohly být přesně a nezávisle sledovány i dlouho po uzavření hlasování. Dvě ze tří společností zabývajících se zpracováním volebních lístků v USA vyjádřily zájem o potenciální začlenění „open source softwaru“ do svých hlasovacích systémů.
Tento software je vyvíjen ve spolupráci se společností Galois se sídlem v Oregonu, která samostatně vytváří prototyp zabezpečeného hlasovacího systému na základě smlouvy s agenturou DARPA pro pokročilý výzkum Pentagonu.
ElectionGuard“, jak se bezpečný software nazývá, bude k dispozici letos v létě, říká Microsoft, pilotní prototyp by měl být připraven pro příští rok na americké všeobecné volby. Generální ředitel společnosti Microsoft, Satya Nadella, oznámil novou iniciativu v pondělí na konferenci developerů v Seattlu a řekl, že vývoj softwaru by pomohl „modernizovat veškerou volební infrastrukturu všude na světě“. Tři málo známé americké společnosti ovládají asi 90 procent trhu volebních zařízení, ale dlouhodobě čelí kritice za špatnou bezpečnost, zastaralé technologie a nedostatečnou transparentnost svých proprietárních hlasových systémů.

Zdroj: www.usatoday.com/story/tech/news/2019/05/07/microsoft-developing-software-make-voting-elections-secure/1129745001/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago

 

Souborové přílohy