Ministerstvo infrastruktury Ukrajiny plánuje obnovení prostředků hromadné dopravy

Ministerstvo infrastruktury spolu s Evropskou investiční bankou (EIB) a regionálními úřady pokračují v přípravě druhé fáze projektu Městská hromadná doprava Ukrajiny II, který zahrnuje obnovu parku veřejné dopravy v různých městech země v hodnotě 200 milionů eur.

Podle tiskové zprávy ministerstva bylo pro realizaci druhé fáze předběžně vytipováno 18 měst: Severodonšck, Vinnitsa, Užhorod, Čerkasy, Kremenčuh, Bila Cerkva, Melitopol, Kamjanské, Khmelnitskyj, Ternopil, Krivyj Rih, Dnipro, Luck, Záporoží, Lviv, Poltava, Oděsa a Černivci. Finální seznam bude vytvořen po ratifikaci odpovídající finanční dohody mezi Ukrajinou a EIB koncem letošního roku.

Ministr poznamenal, že se projekt zaměří především na rozvoj ekologické veřejné dopravy a nákup tramvají, trolejbusů, kolejových vozidel pro metro a elektrických autobusů.

Celkové výdaje na projekt obnovy veřejné dopravy v zemi přesahují 400 milionů eur, za což se plánuje nákup více než 280 jednotek trolejbusů, 65 elektrických autobusů s dobíjecími stanicemi i bez nich, 24 tramvají a asi 10 tramvajových vozů. Projekt dále počítá s výstavbou a modernizací tramvajových a trolejbusových linek, generální opravou tramvajových vozů a dalšími pracemi.

Finanční dohoda mezi Ukrajinou a EIB ohledně Projektu městské veřejné dopravy byla ratifikována ukrajinským zákonem v roce 2017. Termín dokončení realizace projektu je stanoven na květen 2024.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina.
Zdroj: https://interfax.com.ua 
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Investice
• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí