Ministr financí předpovídá nižší růst švédské ekonomiky

Zpomalení růstu švédské ekonomiky se díky situaci pandemie předpokládá, švédská vláda chystá opatřená pro zmírnění dopadů.

Ministerstvo financí změnilo svoji prognózu na růst švédské ekonomiky. Podle nových odhadů předpokládá větší snížení HDP, a to s velkou pravděpodobností o 0,3 procentního bodu. Hodnota pro globální růst bude o 0,5 procentního bodu nižší.

Změna je způsobena současným stavem. Kvůli šíření nového koronaviru je ve světě spoustu nejistoty a někteří předpokládají, že může způsobit i ekonomickou recesi. K výraznému zhoršení situace může dojít v případě, že se budou uzavírat města a pracovníci nebudou moci pracovat. Dalším problémem je rychlost šíření nákazy v Evropě, které neklesá.

Dle ministryně financí je důležité danou situaci dále sledovat a v případě potřeby vláda bude stimulovat ekonomiku správným směrem. Prvotně vláda plánuje podporovat obce či regiony a podporovat prvotně zaměstnanost na trhu práce.

Prvotní opatření pro zachování zaměstnanosti práce je nová legislativa, která zajistí snížení mezd a pracovní doby. Firmy by tedy neměly být nuceny výrazně propouštět své zaměstnance. Toto opatření odsouhlasili jak odbory, tak i zaměstnavatelé jako přijatelné řešení stávající situace.

Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm.
S využitím zdroje: omni

Pravidelné novinky e-mailem