Zdroj: CzechTrade

Ministr Síkela jednal v Ázerbájdžánu o dodávkách plynu a rozvoji obchodní spolupráce

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jednal v Baku s ázerbájdžánskými ministry hospodářství a energetiky o energetické bezpečnosti а rozvoji obchodní spolupráce.

Ministr Síkela jednal v Baku s ázerbájdžánským ministrem hospodářství Michailem Jabbarovem o rozvoji vzájemné spolupráce mezi našimi zeměmi, konkrétně např. o rozvoji inovací nebo zdravotnických technologiích.

Ilustrační fotografie

Dále se český ministr sešel s ázerbájdžánským ministrem energetiky Parvizem Shahbazovem a společně probírali další spolupráci v oblasti energetiky, a to ne jenom v rámci dodávek ropy, plynu, ale i např. v oblasti produkce a dodávek zeleného vodíku, na který se chce Ázerbájdžán zaměřit.

„Jsou to i ázerbajdžánské dodávky, které Evropě pomáhají nahrazovat plyn z Ruska. Česko by mohlo v blízké budoucnosti získávat plyn právě z Ázerbájdžánu. Naší snahou je začít co nejdříve s návrhem podmínek a s testovacími dodávkami,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Síkela dodává: „Spolupráci v oblasti energetiky můžeme rozvíjet i nadále a nemusí to být jen v dodávkách plynu či ropy, ale také třeba zeleného vodíku, na jehož produkci se chce země více zaměřit. Vnímám roli Ázerbájdžánu v energetické bezpečnosti Evropy jako nezbytnou, zejména s ohledem na budoucnost. Evropa potřebuje pevné a spolehlivé energetické partnery, kteří jsou klíčoví pro udržení stability a konkurenceschopnosti našeho průmyslu.“

Ministr Síkela se v Baku také zúčastnil 28. ročníku energetické konference Baku Energy Forum, na kterém krátce vystoupil.

Na závěr své návštěvy Ázerbájdžánu ministr jednal s prezidentem Státní ropné společnosti SOCAR Rovshanem Najafem o možných dodávkách plynu do České republiky a dalším prohlubování vzájemné spolupráce v oblasti zajišťování energetické bezpečnosti ČR. Byly probírány také konkrétní možnosti spolupráce mezi SOCAR a ČEZ.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán. 
Zdroj: https://www.mpo.cz/

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary

Doporučujeme