Zdroj: CzechTrade

Ministři průmyslu Japonska a Česka podepsali memorandum o rozvoji spolupráce obou zemí v jaderné energetice

Japonský ministr Yasutoši Nišimura na přelomu dubna a května navštívil osm evropských zemí Island, Dánsko, Belgii, Francii, Česko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko.

Japonsko je nyní předsednickou zemí skupiny G7 a hlavním cílem ministrovy mise byla snaha o posílení dodavatelských řetězců a obchodních vazeb mezi členy skupiny a jejich evropskými partnery. Dalšími velkými tématy Nišimurovy mise byly zelené technologie a digitalizace.

Ilustrační fotografie

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se s japonským ministrem hospodářství, obchodu a průmyslu Jasutoši Nišimurou setkal v Praze 4. května. V Praze ministři probírali i možnosti prohloubení spolupráce v oblasti jaderné energie.

Japonsko se sice po havárii ve Fukušimě stavělo k tomuto typu energie skepticky, ve stínu globálního zdražování cen energií a strachu z přetížení elektrické sítě se však loni na podzim japonská vláda rozhodla radikálně přehodnotit dosavadní energetickou politiku a vedle proklamovaného obnovení činnosti v minulosti odstavených elektrárnách zvažuje i vybudování reaktoru nové generace.

ExportMag.cz: V Německu zaujala hra pro nevidomé, ti se podílejí i na jejím vývoji

V memorandu se česká a japonská strana dohodly na spolupráci při posilování dodavatelských řetězců technologií a materiálů pro jaderné odvětí, na spolupráci v oblasti prodlužování životnosti a bezpečnosti jaderných reaktorů a na spolupráci ve výzkumu reaktorů IV. generace, malých modulárních reaktorů a jaderných paliv.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI)

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice

Doporučujeme