Mírné uvolňování koronavirových restrikcí v JAR

Jihoafrická republika se dostala do úrovně 3 lockdownu.

Jihoafrická republika se 1. 6. posunula do úrovně 3 uzamčení země, tzv. lockdownu.
Mezi nejzásadnější změny, které toto uvolnění přineslo patří:

  • otevření letišť – v Kapském Městě, O.R.Tambo a Lanseria v Johannesburgu, v Durbanu; cestovat se smí pouze z pracovních důvodů a lidé k tomu musejí mít povolení; Vycestovat smějí i lidé pracující v zahraničí,
  • otevření obchodů s alkoholem, ale jen od pondělí do čtvrtku,
  • lidé se smějí pohybovat venku od 6 do 18 hodin, ovšem pouze pokud je to nezbytné, jdou sportovat nebo jdou do práce, samozřejmě si musí chránit obličej rouškou,
  • povolen je lov, ovšem jen v provincii, kde zájemce bydlí a ve vlastním voze a pouze s příslušníky téže domácnosti,
  • povoleny jsou túry, ovšem ne ve skupinách, jen s příslušníky jedné domácnosti a bez možnosti přespání na místě, pouze v provincii, kde sportovci bydlí,
  • zahradníci, uklízečky, pokojské a chůvy můžou opět pracovat v domácnostech, kde pracovali před lockdownem,
  • otevřely se některé školy, ale pouze pro určité stupně,
  • otevřely se kostely až pro 50 lidí a jsou povoleny pohřby až pro 50 účastníků za určitých hygienických podmínek. 

Nadále ovšem platí, že je zákaz cestovat mezi provinciemi, pokud se nejedná o pracovní cestu nebo o dovoz zboží. Vláda lidem nadále doporučila pracovat z domova (home office), což stále většina dodržuje. Dobrá zpráva je, že mnoho podniků začíná obnovovat výrobu a pomalu začíná fungovat jako dřív. Na všech veřejných místech se musí nadále zakrývat nos a ústa a dbá se na zvýšenou hygienu a čištění dezinfekcí.

Lidé na některých místech přespávali před obchody s alkoholickými produkty a celý den se u nich tvořily obrovské fronty. Lidé si koupili alkohol legálně po 67 dnech, cena na černém trhu se pohybovala ve víc jak trojnásobku původní ceny. V mnoha obchodech konkrétní zboží docházelo. Nadále zůstává zakázáno prodávat a kupovat tabákové výrobky, pokud je člověk má doma, musí prokázat, odkud je má.

Přestože je povolen pohyb venku za účelem sportování, většina městských parků přesto zůstala uzavřena. Povoleny jsou i túry a návštěva safari a národních parků, ale většina míst zůstala uzavřena z důvodu bezpečnosti (některé trasy smí navštívit jen větší skupina). Otevřely se pouze 2 národní parky – Stolová hora v Kapském Městě a park v provincii Free State. Řadě míst se otevření nevyplatí, protože návštěvníci mohou být pouze z dané provincie a turisté se do země zatím nedostanou.

Posilovny a kosmetické salony zůstávají uzavřeny. Konference a sportovní utkání se nadále nekonají. Shlukování lidí je zakázáno, včetně návštěv.

K 1. 6. je v JAR celkem 32 683 nakažených, z toho se 16 809 uzdravilo. Zemřelo 683 lidí. Nejvíce zasažená je provincie Západní Kapsko. V případě, že se tato čísla začnou výrazně zvyšovat, země se opět posune do úrovně 4, případně 5.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Johnnesburgu.

Pravidelné novinky e-mailem