Místo chemie nabízí Tierra Verde mýdlové ořechy a učí Čechy žít „eko“

Hledání díry na trhu ani vydělávání peněz za každou cenu nebylo tím, co zakladatelku společnosti Natašu Foltánovou přivedlo k podnikání. Hlavní je pro ni poslání – napomáhat změně, která zlepší stav životního prostředí a tím i světa, který nás obklopuje.

Foto: Tierra VerdePřed několika lety hledala Nataša Foltánová z Brna šetrnější alternativu k běžným čisticím prostředkům. Kamarádka jí tehdy ze zahraničí přivezla mýdlové ořechy, což jsou plody stromu rostoucího v Himalájích na pomezí Indie a Nepálu, kde je lidé od nepaměti používají na mytí těla či vlasů. Později je začali používat na praní prádla, protože obsahují přírodní saponát saponin.

I když měla Nataša Foltánová jen nahodilé zkušenosti s podnikáním, s podporou svého manžela v roce založila společnost Tierra Verde, která začala nabízet mýdlové ořechy na českém trhu.

„Myslím si, že to bylo spíše jakési vyústění mého směřování, které se vznikem firmy propsalo do hmoty. Největší výzvou bylo na začátku překračovat svou komfortní zónu a vydávat se ‚prodávat‘, což jsem do té doby nikdy profesně nečinila a vždy jsem si myslela, že to nedokážu. Pak se ale ukázalo, že pokud nabízím něco, o čem věřím, že prospívá všem a je o to zájem, tak to jde vlastně samo,“ vzpomíná Nataša Foltánová s úsměvem na svoje začátky.

• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí