MMF očekává nejhorší recesi od 30. let, HDP v Rakousku klesne o 7 %

Mezinárodní měnový fond upravuje své prognózy. Rakousku předpovídá pokles HDP o sedm procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) během minulých měsíců snížil kvůli koronavirové krizi své odhady pro globální ekonomiku. Jak uvedl v úterý ve svém globálním ekonomickém výhledu: „Svět se za poslední tři měsíce dramaticky změnil. Rok 2020 pravděpodobně přinese nejhorší recesi od dob Velké hospodářské krize ve 30. letech. Tato krize je první svého druhu.“ Pro příští rok očekává MMF výrazné oživení, ale připouští, že tento odhad závisí především na době trvání pandemie, realita však může být odlišná.

Podle MMF dojde v 2020 k poklesu světové ekonomiky o 3 %. Během finanční krize globální ekonomika stagnovala. Tehdy byly zasaženy primárně průmyslové země. Nyní jsou de facto zasaženy všechny země. Pozitivně MMF hodnotí rychlost a obsáhlost záchranných balíčků řady zemí v řádu několika bilionů dolarů. K tomu se přidala pomoc centrálních bank po celém světě. Podle MMF by mělo postupné oživení začít ve druhé polovině roku. V roce 2021 by globální ekonomika měla růst o 5,8 procenta.

Rakousku předpovídá MMF v roce 2020 pokles HDP o 7 %. V roce 2021 pak počítá s hospodářským oživením a růstem HDP ve výši 4,5 %. Rakouští ekonomové očekávají ve své prognóze uveřejněné 26. března pro letošní rok pokles HDP nejméně o 2 procenta (Institut pokročilých studií IHS) a 2,5 procenta (Rakouský institut pro ekonomický výzkum Wifo). Rakouská národní banka (OeNB) očekávala koncem března v mírném scénáři pokles hospodářské produkce o 3,2 %. V roce 2019 rostla domácí ekonomika o 1,6 %.

Podle MMF nastane v Rakousku v letošním roce podobná situace, jako v Německu, kde se očekává pokles HDP také o 7 %. Zároveň je tento výsledek mírně nad očekávaným průměrem eurozóny s poklesem hospodářské produkce o 7,5 %.

Míra nezaměstnanosti (podle definice Eurostatu) by podle MMF měla v Rakousku v roce 2020 dosáhnout výše 5,5 % (oproti 4,5 % v roce 2019). V roce 2021 by míra nezaměstnanosti měla klesnout na 5,0 %. Zároveň očekává, že spotřebitelské ceny klesnou v roce 2020 na 0,4 % z 1,5 % v předchozím roce. V roce 2021 by pak míra inflace měla vzrůst na 1,7 %.

Pro zmírnění ekonomických důsledků epidemie, podporuje MMF země pomocí oddlužení a nouzových půjček. Nejchudším zemím chce umožnit, aby za své omezené finanční zdroje nakoupily nezbytnou lékařskou a první pomoc při mimořádných událostech, uvedla ředitelka MMF Kristalina Georgiewa.

1,5 bilionu eur pro program obnovy EU
Evropská komise projednává program obnovy EU financovaný dluhopisy v hodnotě až 1,5 bilionu eur. „Dokáži si představit takový finanční rámec, ale rozhodnuto zatím nebylo,“ uvedl viceprezident pro ekonomiku Valdis Dombrovskis, na otázku „Handelsblattu“ v úterý 14. dubna.

Ministři financí EU se minulý týden dohodli na fondu obnovy po koronavirové krizi. Podrobnosti však zůstaly otevřené. Dombrovskis k tomu řekl: „Plánujeme financovat fond pro obnovu dluhopisy zajištěnými členskými státy.“ To bude projednáno prostřednictvím video-summitu hlav států a vlád EU 23. dubna.

Program obnovy financovaný z dluhopisů není nic nového. Již během dluhové krize 2008/09 vydala Komise dluhopisy a nyní znovu v rámci programu kurzarbeit „Sure“. (apa, reuters)

Zdroje:
https://www.wienerzeitung.at/nachrichten/wirtschaft/international/2057343-IWF-2020-schlimmste-Rezession-seit-1930er-Jahren.html
https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/eu-could-finance-e1-5-trillion-recovery-fund-with-bonds-dombrovskis/

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni

Pravidelné novinky e-mailem