Mohou nové investice ve výši 400 miliard SEK změnit švédský těžební průmysl?

Švédsko připravuje bezprecedentní krok v přechodu k bezuhlíkové energetice. Chce dosáhnout nulových emisí při těžbě nerostných surovin.

Švédská státní těžební společnost LKAB se zavázala investovat stovky miliard švédských korun do uhlíkové neutrality do roku 2045, což je považováno za potenciálně největší průmyslovou investici v této severské zemi. Investice se bude pohybovat ve výši až 400 miliard švédských korun (46,6 miliard USD) do dosažení čistých nulových emisí uhlíku z vlastních procesů a produktů do roku 2045. Investice ve výši 10 až 20 miliard švédských korun se budou realizovat ročně po dobu 15 až 20 let.

„Jedná se o největší transformaci ve 130leté historii společnosti a mohla by skončit jako největší průmyslová investice ve Švédsku, jaká kdy byla uskutečněna,“ uvedl ve svém prohlášení Jan Moström, prezident a generální ředitel LKAB.

Strategie dosažení čistých nulových emisí by se zaměřila na tři odvětví, přičemž jedno z nich je nový standard pro těžbu a další je využití technologie bez fosilií k těžbě strategických minerálů z dnešního těžebního odpadu. A konečně by společnost využívala zelenou energii, pravděpodobně s využitím vodíku, k výrobě jiné formy železa známé jako „železné houby“ než k tradičním peletám ze železné rudy. To by výrazně snížilo emise během procesu výroby oceli.

„Při přechodu z pelet ze železné rudy na bezuhlíkové železné houby činíme důležitý krok vpřed, zvyšujeme hodnotu našich výrobků a zároveň poskytujeme našim zákazníkům přímý přístup k bezuhlíkovému železu,“ uvedl Moström.

Na začátku listopadu společnost oznámila, že vytvořila první pelety ze železné rudy bez fosilních paliv na světě, přičemž během procesu ohřevu nahradila ropu a uhlí biopalivem. Podle LKAB jejich švédské provozy v současné době produkují 700 000 tun uhlíkových emisí ročně, což jsou zhruba čtyři procenta švédských průmyslových emisí. Těžařský gigant dodal, že celosvětová produkce oceli a železa dnes představuje přibližně sedm procent světových emisí a že rozšířené používání „železné houby“ by mohlo výrazně snížit celosvětové emise. Přechod bude znamenat vytvoření 3000 pracovních míst.

Během pondělní tiskové konference však Moström rovněž poukázal na řadu výzev, které je třeba překonat, aby bylo možné dosáhnout přechodu, včetně potřeby technologického rozvoje a rozsáhlé výroby zelené energie do energetických zařízení.

Isadora Wronski, vedoucí Greenpeace ve Švédsku, uvedla, že ambici LKAB vítá. „Průmyslová odvětví v první řadě potřebují omezit využívání zdrojů a použitá energie musí být udržitelná,“ uvedla Wronski v prohlášení zaslaném e-mailem agentuře AFP.

Masivní investice do švédského těžebního průmyslu jsou i šancí pro české exportéry v oblasti těžby. S vyhledáním obchodních příležitostí na individuální bázi je českým podnikům připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade ve Skandinávii se sídlem ve švédském Stockholmu.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: www.thelocal.se
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí