Na trh vstupuje antigenní test od Siemens Healthineers

Výsledek testu je znám do 15 minut, zatím ale nebude dostupný pro domácí testování.

Dceřiná společnost firmy Siemens sídlící v německém Erlangenu přinesla na trh rychlotest, který umí prokázat přítomnost koronaviru. Výhodou tohoto antigenního testu je, že na rozdíl od PCR testů nepodléhá zkoumání v laboratoři a výsledek je znám do čtvrt hodiny. 

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn oznámil, že rychlotesty by se měly stát nedílnou součástí nové testovací strategie, jelikož je lze použít bez přítomnosti lékařských specialistů. Využít se tak dají například ke zjištění infikovaných cestujících v letadle, školáků nebo návštěvníků stadionu. Od poloviny října by testy měly být dostupné v německých ústavech sociální péče, domovech důchodců, nemocnicích a ordinacích lékařů. Podmínky distribuce a financování však ještě nejsou jasné. 

Mluvčí Healthineers sdělil, že diskutují s různými vládními agenturami o možných objednávkách. V Evropské unii už může být test používán, nouzové schválení plánuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA). 

Na konci září na konferenci s ministry zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí Spahn oznámil, že rychlotesty budou přístupné nejen pro zdravotnická zařízení, ale rovněž se bude možné otestovat z domova. Otázkou ovšem zůstává v jakém časovém horizontu. 

Na rozdíl od testů PCR antigenní test nezjišťuje genetickou výbavu viru, nýbrž detekuje proteinové fragmenty viru. Senzitivita rychlotestů je však o něco nižší než u PCR testů. V klinické studii Siemensu bylo ze stěru z nosohltanu rozpoznáno 96,7 % pozitivních případů. Spolehlivost testů PCR přesahuje 99 %. Cena antigenního testu může být až o polovinu vyšší než u metody PCR. 

V každodenním životě vzniká velká poptávka po spolehlivých testech, které by rychle odhalily infikované a které zabraňují šíření Covidu-19,“ řekl Christoph Pedain ze Siemens Healthineers. „S naším testem bychom chtěli přispět k omezení rizika, a to především na místech s hustým dopravním provozem a tam, kde dochází k častému shromažďování lidí.“

Pochopení vážnosti situace jako výsledek koronavirového summitu

Jelikož už týdny stoupá počet nově infikovaných i v Německu, bylo třeba pro udržení viru pod kontrolou učinit nové kroky. Na jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí byl po týdnech matoucích regionálních opatření dohodnut společný plán, jak šíření viru v oblastech s vysokým počtem nakažených omezit. 

Výsledkem je výrazné omezení soukromých oslav, zkrácené otevírací doby restaurací či pouze 10 lidí společně ve veřejném prostranství v oblastech výskytu nad 50 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel během jednoho týdne. V oblastech od 35 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden vzniká povinnost nařízení nosit roušky. K tomu samozřejmě stále platí nutnost dodržování rozestupů, mytí rukou, větrání a používání aplikace Corona-Warn-App. 

Ve společném usnesení stojí, že pokud nedojde za těchto zpřísněných pravidel během 10 dnů k zastavení nárůstu čísel nakažených, budou nevyhnutelné další cílené restrikční kroky pro omezení kontaktů na veřejnosti.

Zdroj: www.spiegel.de, www.handelsblatt.com, www.oekotest.de
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf.
• Oblasti podnikání: Ostatní | Zdravotnická technika
• Teritorium: Německo