Na troskách bývalé továrny nedaleko Katovic roste centrum plné života

V rámci revitalizace bývalé továrny bylo vyhlášeno již několik výběrových řízení.

Město Dąbrowa Górnicza odkoupilo od státu v roce 2015 bývalou továrnu Ponar-Defum, která leží v centru města a jejíž prostory nebyly dlouhodobě nikterak využívány. Město dalo svým občanům možnost vyjádřit se, co by si v těchto prostorách představovali. Diskuze daly vzniknout projektu Továrna plná života (Fabryką Pełną Życia). Hodnota všech prací v rámci projektu se odhaduje na 100 mil. zlotých.

První již zrekonstruovaná část objektu slouží jako multimediální výstavní a konferenční centrum a pořádají se zde koncerty, společné pikniky, výstavy i městské hry. Městský spolek Továrna plná života, který spravuje uvedený objekt, má však další ambiciózní plány – zbourat druhou polovinu továrny a na jejím místě postavit multifunkční objekt o rozloze 33 tisíc metrů čtverečních. Z toho asi 14 tis. m2 by měly obsadit kancelářské prostory, 10 tis. m2 bude určeno k bydlení a přibližně 9 tis. m2 bude patřit obchodům a službám. V takovém komplexu pochopitelně nemůže chybět ani gastro zóna. K dispozici by mělo být pět stálých prodejen s občerstvením a dvě místa pro food trucky. To vše bude doplněno o zelenou zónu určenou pro relaxaci a odpočinek.

Při stavbě by mělo být využíváno různých ekologických řešení – zelené terasy, menší vodní plochy, zeleň přitahující ptáky, využití solární energie a dešťové vody apod. K dispozici bude i zapůjčení kol.

V rámci revitalizace bývalé továrny bylo vyhlášeno již několik výběrových řízení. První se týká zbourání bývalé kancelářské budovy a tovární haly. Uzávěrka pro zaslání nabídek je 10. března. Druhé řízení se týká stavby a pronájmu řemeslného pivovaru. Prostory budou určeny k dlouhodobému pronájmu na 30 let. Nabídky na výstavbu a pronájem pivovaru musejí být zaslány do 16. března. Mezi některé požadavky do výběrového řízení patří např. předložení návrhu externího a interního designu budovy, návrh úpravy jejího okolí, finanční rozpočet, soulad s dokumentací zpracovanou architektonickým ateliérem Analog atd. Pivovar by měl být dokončen do konce roku 2021. Třetí výzva je směřována zájemcům o gastrostánky, ti by se městskému spolku měli ozvat do 4. března.

Zajímavostí je, že v letech 1885-1893 byl spolumajitelem továrny také český inženýr a průmyslník Emil Škoda, který vlastnil světoznámou strojírenskou továrnu Škoda v Plzni, z níž následně vznikly také dnešní společnosti Škoda Transportation a Škoda Auto.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko, Ivo Šipl.
https://projektinwestor.pl/
http://fabrykapelnazycia.pl/

Pravidelné novinky e-mailem