Nakoupit si bez hotovosti či karty, klidně ve 4 hod. ráno – to nabízí polská Żabka

Bezobslužné autonomní obchody Żabka se brzy objeví na více místech.

Řetězec obchodů s potravinami a spotřebním zbožím Żabka buduje v Polsku síť samoobslužných prodejen. Tyto prodejny jsou otevřeny 24 hod. denně, bez zaměstnanců, s použitím nejnovějších technologií. Zákazník k nákupu nepotřebuje mít u sebe dokonce ani platební kartu či hotovost.

První tzv. nanoprodejna byla letos představena na Mezinárodním trhu v Poznani. V tomto městě bude postavená ještě druhá samoobslužná pobočka, další budou vybudovány ve Varšavě a Krakově. Do konce roku by mělo fungovat přibližně 30 nanoprodejen v Polsku.

A jak nanoprodejna funguje? Je potřeba mít nainstalovanou aplikaci Żappka, jenž zákazníkovi před vstupem do prodejny vygeneruje QR kód. Unikátní kód se načte při vstupu do obchodu a dveře se automaticky otevřou. Poté si zákazník vybere zboží a rovnou odchází. V místnosti je nainstalován kamerový systém, který s pomocí „hlubokého čtení“ načte kódy vybraných výrobků a částku z nákupu rovnou odečte z platební karty napojenou na Żappka Pay.

Obchody Żabka mají v současné době před 7 460 poboček, otevírají přes 1 000 prodejen ročně. Svým konceptem nanoprodejen rozhodně zlepšuje současné možnosti nakupování a má velký potenciál do budoucna.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.
Zdroj: wiadomoscihandlowe.pl
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí