Zdroj: CzechTrade

Nákupní horečka v Rakousku před Vánocemi? Jen přiměřeně

Vánoční trhy jsou v plném proudu, ale jak je to s nákupní náladou Rakušanů těsně před Vánocemi? Rakušané jsou letos s útratou opatrní, často nakupují online.

Jak shrnula po druhém adventním víkendu Margarete Gumprechtová, vedoucí obchodní divize vídeňské obchodní komory: „Vídeňský vánoční byznys nabírá na obrátkách, ale stále je zde prostor pro zlepšení.“

Ilustrační fotografie

Obchodníci na nadcházející svátek 8. prosince hledí s optimismem, počítají také s vánočním bonusem, tedy 14. platem, který podle kolektivních smluv dostává většina zaměstnanců, a doufají, že inflace a vyšší náklady na energie nezkazí lidem chuť nakupovat.

Start vánočního byznysu byl o prvním adventním víkendu pomalý, a to i přes masivní reklamní kampaně k Black Friday. „První adventní sobota byla v šestidenním srovnání podle očekávání nejsilnější ve stacionárním maloobchodě. Tržby však na mnoha místech zaostaly za očekáváním,“ uvedl generální ředitel Retail Association Rainer Will. Vysokou poptávku zaznamenaly obchody s potravinami, kávou, hračkami, elektronikou, kosmetikou a knihami. V mnoha případech se však více prohlíželo a zkoušelo, než skutečně nakupovalo.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Obchodníci pociťují neochotu spotřebitelů nakupovat. Kvůli energetické krizi a vysoké inflaci zbyde lidem na utrácení méně peněz. Podle průzkumu W24 a institutu IFDD plánuje 55 procent dotázaných se omezit při nákupu dárků. Podle studie společnosti Integral jménem investiční společnosti Froots chce kolem 30 procent zaměstnanců v zemi využít vánoční bonus k zalepení finančních mezer, zhruba třetina si peníze krátkodobě ušetří.

Minimálně 44 procent chce i letos za svůj vánoční bonus nakoupit dárky. Přesto více než polovina zaměstnanců (54 procent) uvádí, že se kvůli zdražování musí v běžném životě velmi či spíše výrazně omezovat, a to především skupina ve věku 16 až 29 let.

V průzkumu agentura KMU Forschung Austria zjistila, že plánované výdaje na kupujícího jsou 330 eur, o deset eur více než v loňském roce. V průměru tak bude pod vídeňskými vánočními stromky ležet sedm dárkových balíčků, každý v hodnotě 49 eur.

Jak však uvedl Wolfgang Ziniel z KMU Forschung Austria: „Zaznamenali jsme pocit nejistoty mezi spotřebiteli v celém Rakousku.“ Přesto je pro mnohé Štědrý večer příliš důležitý na to, aby bylo možné výrazně šetřit, vysvětluje.

Další obavy u kamenných prodejců vyvolává to, že většina Rakušanů plánuje nakoupit alespoň polovinu svých vánočních dárků online. Podle agentury zabývající se certifikací kvality online prodejců (Österreichisches E-Commerce-Gütezeichen) by se závod mezi internetem a kamennými prodejnami mohl rozhodnout až v posledních dnech. Když totiž internetoví prodejci nestíhají doručovat včas do Štědrého dne, lidé na poslední chvíli nakupují v kamenných obchodech.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: www.wienerzeitung.at

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí

Doporučujeme