Nálada německých exportérů se zlepšuje

Po mnoha měsících sníženého exportu se index exportu institutu Ifo výrazně zvyšuje.

Nálada německých exportérů se v říjnu výrazně zlepšila. Barometr pro očekávání vývozu v průmyslovém odvětví zůstává v negativních číslech, ale v září vyšplhal z mínus 5,3 bodů na hodnotu mínus 1,2. Tuto zprávu uvedl mnichovský institut Ifo na základě odpovídajícího průzkumu na vzorku 2300 společností.
Podle generálního ředitele společnosti Ifo Clemensa Fuesta je nárůst způsoben především společnostmi z elektrotechnického odvětví. Feust však reaguje opatrně: „Stále žádný optimismus, ale spíše méně pesimismu.“ V automobilovém průmyslu je to podobné.
Po neúspěšném září společnosti z chemického průmyslu opět očekávají více objednávek ze zahraničí v posledním kvartálu roku. Výrobci potravin a nápojů také očekávají výrazně rostoucí vývoz. „Vývozní trh pro kovozpracující průmysl je ale i nadále obtížný,“ uvedl Fuest.
Ke kolísavému německému vývozu letos přispěly obchodní konflikty, slabší globální ekonomika a nejistota ohledně odchodu Velké Británie z EU. Od ledna do srpna vývoz zboží stoupl o 0,4 procenta na téměř 883 miliardy EUR.

Vypracoval kolektiv pracovníků ZK Düsseldorf.
Zdroj: Spiegel.de

Pravidelné novinky e-mailem