Nálada v německém exportu výrazně klesá

Podle mnichovského Institutu Ifo se očekávání německého exportu propadla z 10,3 bodu na 6,6. Nejvíce trpí potravinářský a oděvní průmysl.

S přibývajícími čísly nakažených klesá nálada v ekonomice. S ní se vytrácí také optimismus německých vývozců. Podle průzkumu Institutu pro ekonomický výzkum Ifo, jenž probíhal mezi 2300 podniky, klesla v říjnu exportní očekávání v průmyslu z 10,3 na 6,6 bodu. Nárůst nakažených způsobuje exportní ekonomice starosti, obavy z klesající poptávky vyvolává především nárůst nakažených u důležitých obchodních partnerů jako je Francie, Itálie nebo Španělsko. 

Nejhorší vyhlídky do budoucnosti má potravinářský průmysl, kde je očekáván výrazný pokles exportu. Vývoj na zahraničním trhu není příznivý ani pro textilní odvětví. Optimističtější vyhlídky mají výrobci optiky a elektroniky, jejichž exportní očekávání představují značný skok nahoru. Rovněž chemický průmysl očekává zvýšený obrat v zahraničí.  

V prvních osmi měsících tohoto roku se německý export propadl o 12,7 % na 770 miliard euro. Poprvé po pěti měsících nepřetržitého růstu klesl o půl bodu i index obchodního klimatu, jenž měří podnikatelské klima německé ekonomiky. Se současnými 92,7 body se tak vzdálil referenční hodnotě 100 bodů, která je mezí pro optimistické či pesimistické vnímání obchodní nálady.

Zdroj: www.spiegel.de
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf.
• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí