Národního leteckého přepravce Air India čeká privatizace

Společnost létá do 100 destinací na domácí půdě i v zahraničí.

Indická vláda vypsala privatizační řízení k prodeji leteckého národního přepravce Air India. Do výběru se přihlásily firmy Tata Group a další přepravce Spice Jet. Myšlenkou privatizace národního dopravce Air India, který v 70. letech minulého století zavedl leteckou linku i do Prahy, se zabývalo již několik vlád Indie. Naposledy tomu tak bylo v roce 2018, kdy vláda nabídla odkup celkového podílu leteckého přepravce včetně nízkonákladové dceřiné společnosti Air India Express a firmy AISATS, která zajišťuje pozemní služby pro přepravce.

Air India v současné době má sídlo umístěné na letiště v Mumbaí a Dillí, od roku 2014 je členem uskupení Star Alliance. Air India byla založena v roce 1932 velkopodnikatelem J.R.T.Tatou, který je zakladatelem společnosti TATA, která i v současné době patří k firemní špičce Indie a řadí se i mezi globální multinárodní společnosti.

Společnost létá do 100 destinací na domácí půdě i v zahraničí. Air India má velkou historii: začala svoji činnost jako letecká pošta, fúzovala s jinými indickými přepravci a od roku 2006 se začala potýkat s finančními problémy, již v roce 2000 se začalo hovořit o její privatizaci.

Nyní podaly žádost o odkup majoritního podílu dvě indické společnosti: Tata Group, pokračovatel podnikání společnosti úspěšné rodinné firmy Tata Group, a druhá nabídka pochází od leteckého přepravce Spice Jet, která patří k těm úspěšným na indickém trhu.

Air India dosáhla dluhu ve výši 10 mld. USD, i když v roce 2019 vytvořila zisk, ale dluh se kumuloval za dvě poslední dekády. Vláda přepravce dotovala, ale to nelze připustit donekonečna. Proto privatizace přichází právě s cílem oddlužit společnost a dát firmě s 10 000 zaměstnanci a ročními příjmy okolo 3 mld. USD nový impuls a zvýšit úroveň jejích služeb.

Zpracoval
kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indie.
Zdroj: www.theeconomictimes.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Indie