Nástup bývalého jihoafrického prezidenta Zumy do vězení odstartoval nepokoje

Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma byl odveden do vězení, aby si odpykal 15měsíční trest za maření vyšetřování korupce z doby, kdy byl prezidentem.

Těsně před vypršením doby, kdy měl nastoupit k výkonu trestu, k němu skutečně nastoupil. Řada stoupenců nyní devětasedmdesátiletého politika však trvá na jeho nevině a tím začal celý kolotoč rabování, krádeží a vypalování, nejdříve v provincii Kwa-Zulu Natal (KZN), odkud Zuma pochází, s největšími ohnisky v Pietermaritzburgu a Durbanu, jež se potom objevily i v provincii Gauteng s největšími ohnisky v největších slumech Soweto a Alexandra.

To, co původně mělo být protestem za uvěznění Zumy, se proměnilo v totální vykrádání a ničení obchodních center, menších obchodů, nemocničních zařízení, ale i skladů nebo nákladních aut. Lidé se jen přidali k vlně a nakonec začali tvrdit, že to dělají, protože mají hlad, jelikož vinou koronavirových restrikcí nemají práci. 

Situace se v současné chvíli zdá být relativně pod kontrolou, ale na některých místech stále dochází k útokům a snaze ukrást doslova všechno, co je možné. Přestože je ještě brzy říkat nějaká konkrétní čísla, již nyní je jasně, že obzvlášť provincie KZN (a další nejvíce zničená místa) se bude ještě hodně dlouho z nepokojů vzpamatovávat.

Dočasně byla uzavřena silnice N3 spojující Johannesburg/Pretorii s Pietermaritzburgem a Durbanem. Přerušen byl veškerý transport zboží mezi těmito místy. V KZN se v současnosti potýkají s nedostatkem paliva nebo potravin, právě protože nejsou dodávky nebo bylo všechno rozkradeno či zničeno. Před několika málo obchody s potravinami nebo benzínovými pumpami, které otevřely, se tvoří obří fronty. 

V Gautengu začalo docházet k tzv. „panic shopping“, kterého jsme byli svědky již loni v březnu před lockdownem, jehož vinou se začaly vyprazdňovat regály, lidé tyto obrázky šířili přes sociální sítě, čímž docházelo k dalšímu panickému nakupování, obyvatelé Gautengu však byli upozorněni, aby tomuto trendu nepodléhali, protože všeho je dost, pouze nejzničenější oblasti mohou mít se zásobováním problém. Vláda proto přišla s dočasným řešením, kdy např. lidé u benzínek nemohou tankovat palivo do kanystrů. 

Některé velké společnosti již operují s prvními daty a hlásí pouze ztrátou prodeje milionové škody, a to nemluvíme o těch, kterým byly zničeny celé obchody, skladiště, rozkradeny nebo zničeny zásoby, ale i nákladní vozy, viděli jsme zničená  celá zdravotnická zařízení nebo ordinace sídlící v obchodních centrech. Největší přepravce v zemi Transnet na trase mezi Durbanem a Johannesburgem očekává zpoždění. 

Toto několikadenní řádění bude mít také další důsledky – HDP se propadl, očekávají se vysoká čísla nově nezaměstnaných. Někteří malí podnikatelé již oznámili krach nebo se nehodlají do postižených oblastí vrátit, ale týká se to i velkých podniků. Mnoho lidí se ze dne na den ocitlo bez práce, protože jejich místa zaměstnání lehly popelem, podle prvních odhadů může návrat ke stavu před nepokoji trvat i několik let. Nepomáhá tomu ani situace ohledně koronaviru, kdy vinou restrikcí řada podniků zkrachovala nebo se sotva držela nad vodou.

Na druhou stranu je také vidět obrovská solidarita – všechny soukromé bezpečnostní agentury se spojily, aby ochránily další velká obchodní centra a celé čtvrti. Na řadě míst je doplnila také „domobrana“, protože lidé nechtějí v těchto těžkých časech přijít ještě o další věci a zaměstnání. Lidé se vzájemně informují o „no-go zónách“ a pomáhají si. Už se dokonce objevily čistící čety a snaží se odstranit nepořádek z ulic.

Policie hlásí oběti a několik stovek zatčených osob. Někde dokonce začala zabavovat kradený majetek, ale pravdou zůstává, že proti potlačení násilností z počátku téměř nezasáhla.

Život v Jihoafrické republice ale nekončí. ZK Johannesburg nadále pokračuje ve svojí práci, přestože některé procesy a jednání mohou trvat ještě déle než obvykle. JAR je i přes tyto politováníhodné události stále zemí plnou potenciálu.

Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
Zdroj: eNCA, news24.com, businesstech.co.za
• Témata: Ekonomika ve světě