Návštěva ministra zahraničních věcí České republiky v Ázerbájdžánu

Rozvoj ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem byl posílen návštěvou Jakuba Kulhánka v Ázerbájdžánu.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek navštívil 29. a 30. září Ázerbájdžán. Doprovodila jej početná delegace zástupců sedmnácti českých firem. .Při návštěvě šéfa české diplomacie v Baku byla také podepsána dohoda o spolupráci v energetice.

Společným tématem jednání byla především ekonomická spolupráce. „Kavkaz je sice složitý region, ale české firmy tady mají co nabídnout v mnoha různých oborech, ve kterých jsou už úspěšné jinde ve světě. Ať už dopravní infrastruktuře, nanotechnologiích nebo zdravotnictví,“ uvedl ministr Kulhánek.

„Rozvoj ekonomických vztahů je prioritou pro obě naše země, dohodli jsme se proto na společném zasedání mezivládní ekonomické komise. Její členové z české i ázerbájdžánské strany budou brzy jmenováni. Jde o velký krok, který nám pomůže posouvat naši ekonomickou spolupráci kupředu,“ dodal. Komise by měla zasedat do konce roku. Zároveň navštívil místo, kde vzniká Altatská zóna volného obchodu, která má za cíl nalákat do Ázerbájdžánu zahraniční investory. U příležitosti návštěvy šéfa české diplomacie byla podepsána mezi českým MPO a ministerstvem energetiky Ázerbájdžánu resortní dohoda o spolupráci v energetice.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán.
Zdroj: Zastupitelský úřad ČR v Baku
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí