Navzdory korona krizi jsou rakouské společnosti překvapivě optimistické

Mnoho firem hledí do budoucnosti s jistotou a důvěrou ve své silné stránky. Manažeři společností v Německu, Rakousku a Švýcarsku jsou překvapivě optimističtí ohledně současné obchodní situace a jejich budoucích vyhlídek.

Dokonce 9 z 10 společností je optimistických ohledně růstových příležitostí ve svém obchodním odvětví a 57 % dotazovaných s rozhodovací pravomocí očekává jen malý dopad covidu-19 na atraktivitu trhu. Vyplývá to ze studie konzultační společnosti PwC ve spolupráci s Kantar a Technické univerzity v Darmstadtu, do které bylo zapojeno 157 firem z regionu DACH. Šok z volatility v důsledku koronakrize vnímají spíše jako historickou výjimku. Pouze 34 % respondentů očekává další nárůst nejistoty a volatility. Výsledkem je, že svůj strategický proces upravují pouze okrajově.

Působivá důvěra
„Účastníci studie jsou překvapivě optimističtí: zastávají názor, že současná pandemie bude mít relativně malý vliv na jejich podnikání a vyhlídky na příštích pět let. To je vzhledem k nedávným turbulencím na trhu překvapující, ale také to ukazuje působivou míru důvěry v to, že nadcházející výzvy budou úspěšně zvládnuté,“ komentuje Claude Fuhrer, manažer pro strategie a operace v PwC ve Švýcarsku. Je zřejmé, že i přes přímé dopady pandemie, očekávají manažeři v příštích pěti letech pouze mírný nárůst volatility a nejistoty v jejich tržním prostředí a negativní účinky pandemie v pětiletém horizontu na relativně malé.

Hospodářský pokles se považuje za největší hrozbu
Účastníci studie vidí největší hrozby v ekonomickém poklesu (80 procent), environmentálních rizicích a pandemiích (61 procent), zvyšování konkurence (60 procent) a regulačních rizicích (55 procent). Pouze každý čtvrtý vidí finanční rizika jako hrozbu. Manažeři vnímají rizika specifická pro společnost jako méně ohrožující než ty, jimž čelí ekonomika jako celek.

Zdroj: https://ratgeber.moneyhouse.ch/news/trotz-corona-firmen-sind-ueberraschend-optimistisch/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

Pravidelné novinky e-mailem