Nedostatek kvalifikovaných pracovníků zatěžuje rakouské podniky

Rakouští podnikatelé mají na začátku roku 2022 nejrůznější obavy. Hledání kvalifikovaného personálu se stává stále větším problémem napříč všemi odvětvími.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků stále více zatěžuje střední firmy v Rakousku. Podle průzkumu auditora EY mezi zhruba 600 společnostmi je nedostatek kvalifikovaných pracovníků vnímán jako největší hrozba pro firemní rozvoj. Zhruba 83 procent dotázaných firem obtížně hledá kvalifikované pracovníky. Jedna čtvrtina společností však očekává, že v příštích šesti měsících přijme další zaměstnance. 

Ilustrační fotografie

„Nedostatek kvalifikovaných pracovníků se v loňském roce zhoršil v důsledku koronavirové krize a hospodářského poklesu,“ uvedl Erich Lehner ze společnosti EY Austria. „V Rakousku není žádné průmyslové odvětví ani spolková země, která by se nepotýkala s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. To spolu s nedostatkem surovin zpomaluje oživení po krizi.“ 

Prognóza zaměstnanosti se však region od regionu velmi liší. Zatímco v Horním Rakousku (33 %), Vorarlbersku (30 %) a Dolním Rakousku (29 %) chce mnoho společností najmout více zaměstnanců, v Burgenlandu tak činí pouze 10 %. 

Najít nové zaměstnance však může být obtížné, alespoň pokud jde o kvalifikovaný personál. Pouze dvě procenta dotázaných společností uvedla, že je pro ně velmi snadné najít kvalifikované pracovníky. Naprostá většina (83 %) hledá kvalifikované zaměstnance těžce a více než čtvrtina dokonce velmi těžce. 

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Hledání vhodného personálu je obtížným úkolem téměř ve všech odvětvích hospodářství, postižen je zejména cestovní ruch, doprava a energetika. Poskytovatelé finančních služeb a realitní společnosti čelí tomuto problému již méně.

Z celkového pohledu je nedostatek kvalifikovaných pracovníků po roční odmlce opět pro firmy problémem číslo jedna. Ještě v lednu 2021 firmy dotazované společností EY viděly největší nebezpečí pro svůj vývoj v pandemii a hospodářském poklesu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: trend.at

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí