Nedostatek polovodičů zhoršuje vyhlídky kanadského exportu automobilů

Zpomalení výroby v kanadských automobilových závodech vede k výraznému poklesu nabídky automobilů a zároveň růstu jejich ceny na trhu.

Nedostatek polovodičů zasáhl i kanadský automobilový průmysl. Export automobilů a jejich součástí výrazně poklesl kvůli zpomalení výroby a zrušení některých směn v provozu.

Kanadský statistický úřad hlásí meziroční pokles exportu automobilů tamní výroby v únoru letošního roku o 10,2 %.

Celosvětový nedostatek polovodičů využívaných pro počítačové čipy ve vozidlech by podle úřadu mohl zpomalit výrobu vozidel a jejich částí na několik dalších měsíců. Situace v dodavatelských řetězcích byla dále zhoršena i zablokováním Suezského průplavu pro námořní dopravu v dubnu 2021.

Kanadský automobilový průmysl se potýká s nedostatkem polovodičů od konce roku 2020 kvůli pandemii covid-19 a jejímu vlivu na ztížení výroby mikročipů. Vliv měl i pokles poptávky po automobilech v první polovině roku 2020 a její následný rychlý růst v polovině druhé, na kterou dodavatelské řetězce nebyly připraveny.

Velké automobilky v USA a Kanadě reagovaly na nedostatek polovodičů snížením vlastní výroby: Ford Motor snížil produkci v továrně v Oakville (Ontario) o 0,42 % a General Motors snížil produkci v továrně v Ingersoll (Ontario) o 0,97 procenta. Asociace sdružující americké výrobce automobilů v dubnu odhadla, že nedostatek polovodičů povede k poklesu výroby automobilů v USA v roce 2021 o 1,28 milionu vozů.

Severoamerický automobilový průmysl je silně přeshraničně integrovaný. Kanadské exporty osobních vozidel v únoru poklesly o 11,5 %, export motorů a dalších automobilových částí poklesl o 7,9 %.

V červenci se již plně ukazují důsledky poklesu výroby na trhu s automobily v Kanadě. Odhaduje se, že chybí okolo 20 % nových automobilů. Tento fakt se odráží na rostoucí ceně nových ojetých vozů. Vývoz ojetin do USA vzrostl v porovnání s loňským rokem o 55 %, což dále podporuje nerovnováhu nabídky a poptávky na kanadském trhu s automobily.

Spolu s poklesem exportu automobilů poklesl přeshraniční export kovů. Největší pokles zaznamenalo v únoru surové zlato, stříbro a platina (22,4 %). Exporty letadel poklesly o 30,2 %. Naopak dařilo se vývozu energií, v únoru vzrostl o 18,3 procenta, a především vývozu surové ropy. Ten si polepšil o 6,8 %.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Globe and Mail
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl