Nedostatek surovin žene ceny jízdních kol v Rakousku vzhůru

Nikdy dříve se v Rakousku neprodalo více kol než v loňském roce. Cena se letos zvýšila o pět procent. Dostatek kol lze očekávat až v roce 2023.

V roce 2020 se v Rakousku prodalo celkem půl milionu kol, o 100 000 více než v předchozím roce. „Mohlo jich být ještě více, kdyby trh nebrzdil nedostatek surovin,“ říká Holger Schwarting, vedoucí rakouské franšízy se sportovním vybavením Sport 2000.

Jeho obchodní skupina navýšila v loňském roce prodeje kol o pětinu a vyrovnala tak ztráty způsobené lockdowny. O 10 % narostly i tržby spojené s horskými sporty a běháním. Loňské výsledky ukázaly, že 237 prodejců Sport 2000 v Rakousku dosáhlo v roce 2020 celkového obratu 590 milionů eur – což představuje nárůst o jedenáct milionů eur, a to v době, kdy byl zbytek ekonomiky z velké části na mrtvém bodě.

Nedostatek náhradních dílů

Obchod s koly však stále nefunguje hladce. Některé továrny v Číně byly uzavřeny celé měsíce. Výrobu muselo pozastavit například Shimano, výrobce řazení. Ten má nyní vyprodáno až do roku 2023, říká Schwarting. Také náhradních dílů, od trubek kol až po brzdové destičky, je nedostatek. „Stačí, když selže jeden dodavatel a zastaví se celý řetězec.“ Kromě toho trojnásobně stouply náklady na kontejnery v Číně.

Ceny jízdních kol proto letos vzrostly o pět procent. „A spotřebitelé byli ochotni zaplatit více.“ Ceny zvyšuje také vývoj elektrokol. V minulých letech utratili Rakušané za kolo v průměru 700 eur. Za elektrokolo pak při nákupu v maloobchodě musí počítat minimálně s 2 700 eury.

Schwarting odhaduje, že odstranění zpoždění ve výrobě nejen kol, ale i sportovní obuvi a fitness zařízení, může trvat až do roku 2023. „Poprvé v historii naši dodavatelé vyžadují, aby maloobchodníci plánovali na dva roky dopředu.“

Lyžařský průmysl pozastavil vývoj

„V letošním roce platí v lyžařském průmyslu úplně jiná pravidla. Uplynulá zimní sezóna přinesla naprostý propad u většiny maloobchodníků v turistických centrech západního Rakouska. Žebříček u společnosti Sport 2000 tak letos vedl prodejce v půjčovně lyží v dolnorakouském Mönichkirchenu. To nemá v naší historii obdoby,“ říká Schwarting.

Průmysl se proto spojil a všechny inovace odložil o rok, aby neprodané zboží ve skladech nezastaralo. Spotřebitel podle Schwartinga ochuzen nezůstane… koneckonců, nic převratného od lyží očekávat nelze..

Pokud lyžařská sezóna letos v zimě znovu padne za oběť koroně, bude to pro sportovní průmysl opravdu těžké, říká. Třetina společností by bez dotací nepřežila. V případě Sportu 2000 dosud žádali o státní podporu hlavně obchodníci ze západní části země. Díky tendenci utrácet více za vybavení na fitness byli podnikatelé z východu ve výhodnější situaci.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: Derstandard.at
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí