Nejsilnější laser na světě vyvinutý Litevci byl uveden do provozu


  • Země: LT – Litva
  • Datum zveřejnění: 20.05.2019

„Třebaže výroba laserů zastává relativně malý podíl na celkovém litevském exportu, proslavila Litvu po celém světě a přispívá k rozvoji vědy na globální úrovni. Potřeba laserové technologie celosvětově konstantně roste, proto rozvoj produktů, které nemají alternativ, a zároveň účast v rozsáhlých mezinárodních projektech poskytují Litvě další příležitosti a posilují její postavení v této specifické oblasti průmyslu,“ uvádí náměstek ministra ekonomie a inovací Gintaras Vilda.

Dva hlavní výrobci laserů v Litvě – společnosti Ekspla a Light Conversion – byly požádány ELI Center vyvinout a vybudovat nový laserový systém. Obě společnosti spojily své technologie a vyvinuly největší laser mezi nejrychlejšími a nejrychlejší mezi největšími na světě. Odměnou pětileté spolupráce se stal Single Cycle Laser SYLOS, který využívá OPCPA technologie vyvinuté výzkumnou skupinou profesora Algise Piskarskase při Vilniuské univerzitě. Systém generuje ultra krátké pulsy vysoké intenzity, jejichž nejvyšší výkon je tisíckrát větší než nejsilnější americké jaderné elektrárny.

Tyto impulsy budou použity v základním výzkumu ke zkoumání zvláštností pohybů elektronů v atomech a molekulách. Kromě průmyslových, biologických a medicínských aplikací bude tento laserový systém využit také v projektu s cílem vyvinout nový způsob neutralizace jaderného odpadu (založeného na myšlence a spolupráci s laureátem Nobelovy ceny Gérardem Mourou a jeho kolegy).

ELI představuje první mezinárodní infrastrukturu pro interdisciplinární laserový výzkum. Je koordinována z Francie a aktuálně zahrnuje 13 dalších zemí. Model ELI slouží například k rozvoji tří nových laserových center – v České republice, Maďarsku a Rumunsku. Každé centrum bude vybaveno řadou silných, pokročilých laserů pro specifickou oblast výzkumu. Litevci, spolu se svými partnery z USA, vyhráli další tendr na výrobu vybavení – tentokrát v ELI laserovém centru v ČR.

Aktuálně litevský laserový průmysl zaujímá více než 50 % světového trhu s ultra krátkými pulsy. Lasery z Litvy si vybrala NASA, CERN a některé světově známé firmy jako IBM, Hitachi, Toyota nebo Mitsubishi. Devadesát ze stovky nejlepších univerzit na světě používá litevské lasery a jejich systémy.

Zdroj: Invest Lithuania, 20.5.2019
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga.

Souborové přílohy

Pravidelné novinky e-mailem