Nejstarší australská banka Westpac očekává propad cen nemovitostí

Pokles cen nemovitostí v důsledku série navyšování úrokových sazeb během posledních tří měsíců ještě zrychlil. Do konce února 2023 očekává další zvýšení úrokových sazeb o 1,5 procentního bodu.

Bankovní korporace Westpac predikuje ve dvou největších městech Sydney a Melbourne výrazný propad cen nemovitostí. V některých regionech růst ale stále pokračuje. Banka očekává, že do konce roku 2023 by se ceny nemovitostí v Sydney a Melbourne mohly propadnout až o 18 %.

Ilustrační fotografie

Významný propad cen se také očekává ve městě Hobart na ostrově Tasmánie, a to až o 14 procent do konce roku 2023. Bydlení ve městě Hobart se v posledních letech stalo prakticky nedostupné. 

„V návaznosti na nedávné navyšování centrálních úrokových sazeb lze pozorovat pokles útrat spotřebitelů, kteří jsou zároveň zatíženi rostoucími náklady na živobytí,“ připomíná Senior ekonom ze společnosti Westpac Matthew Hassan, který se zaměřuje právě na realitní a spotřební trh. Jedná se tak o veliký obrat oproti loňskému roku, kdy nemovitosti ve městech ale i v odlehlejších regionech vzrostly přibližně o 30 procent.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Nicméně podobný scénář zatím nelze pozorovat ve státech Jižní a Západní Austrálie, kde ceny nemovitostí stále mírně rostou.

Ve státě Queensland, který v posledních letech zaznamenal historicky největší realitní boom, se cenový vývoj také začíná obracet klesajícím směrem. Stejně je na tom pak i Australian Capital Territory, kde ceny během posledních dvou let také silně rostly a nyní se trend obrací.

Dle banky Westpac přišlo ochlazení realitního trhu s nečekaným předstihem, stojí nicméně na velice silných faktorech. Pokles cen nemovitostí zrychlil už začal úvodem tohoto roku, kdy docházelo k navyšování úrokových sazeb. Do konce února 2023 se pak očekává další zvýšení úrokových sazeb o 1,5 procentního bodu na 3,35 procenta.

Pozitivní je, že hodnota nemovitostí se stále nachází v kladných číslech, jelikož pokles cen stále nezasahuje do růstů z období 2020 až 2021.

Zdroj: https://www.news.com.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.

• Teritorium: Austrálie | Nový Zéland