Souhrnné tržby trojice společností, jež tvoří základní pilíře japonského těžkého průmyslu, by za fiskální rok mezi dubnem 2024 až březnem 2025 měly dle projekcí dosáhnout hodnoty 1,51 bil. jenů (9,82 mld. dolarů).
Část zisků v této kategorii u Mitsubishi Heavy Industries, které jsou hlavním kontraktorem japonského ministerstva obrany pro klíčové bezpečnostní projekty, nicméně tvoří i jejich civilní letadla a vesmírné rakety. Růst v obranném sektoru lze tak nejlépe demonstrovat u Kawasaki Heavy Industries, kde výhradně bezpečnostní projekty zaznamenaly meziročně 23% navýšení, a to především díky zakázce na výrobu hlídkových a transportních lodí pro Japonské síly sebeobrany.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
V reakci na nárůst obraných zakázek musejí společnosti narychlo rozšiřovat výrobní i pracovní kapacity. Mistubishi Heavy Industries proto oznámilo plán navýšit do roku 2026 počet zaměstnanců v obranné divizi o 40 % a investice do výrobních zařízení o 30 %. Zkraje roku 2024 oznámilo navýšení počtu pracovníků i IHI, kdy více než 300 nových zaměstnanců mělo najít uplatnění v oblasti vývoje motorů pro stíhačky.
Oživení v obraném průmyslu po dlouhém období stagnace trvajícím od 90. let, kdy bylo na obranné projekty japonskou vládou vydáváno okolo 1 % HDP, s sebou nese problémy nejen v nedostatku pracovníků. Dlouhodobý útlum v oboru zásadně poznamenal i dodavatelský řetězec, a Kawasaki Heavy Industries se již nechalo veřejně slyšet, že jsou nuceni některé součástky, které dříve odebírali od svých partnerů, vyrábět interně. Ostatně dle databáze Teikoku Databank v oboru mezi lety 2013 až 2022 zaniklo přes 170 společností.
Postupný zánik tradičních dodavatelů a růst vládních výdajů na obranné projekty bezesporu přináší příležitosti i pro české společnosti. Ukázala to i česká účast na veletrhu Japan International Aerospace v říjnu, kde bezpečnost a armádní projekty byly bezesporu jedním z hlavních témat.