První pětici země doplňují Brazílie, Německo a Španělsko. Většina solárních panelů, v hodnotě 10,5 miliardy eur čili 89 % z celkové částky, pochází z Číny, kde se nachází mnoho materiálů potřebných pro výrobu solárních panelů, jako jsou galium, hořčík, křemík, germanium, grafit a další vzácné kovy.
Přávě Čína produkuje více než 65 % celosvětového množství těchto klíčových materiálů, například 98 % světové produkce galia.
Ve srovnání s rokem 2021 se hodnota nizozemského dovozu solárních panelů v roce 2022 více než zdvojnásobila, protože cena solárních panelů vzrostla vlivem vysoké poptávky. To lze částečně přičíst válce na Ukrajině, která vedla k mimořádně vysokým cenám plynu a elektřiny a přiměla hledat udržitelnější alternativy.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Lídři v oblasti solární energie
Nizozemsko v roce 2022 vyrobilo největší podíl elektřiny generované ze solárních zdrojů na obyvatele v EU, což představuje přibližně 14 %, tedy o něco více než Španělsko. Také mělo nejvyšší počet instalovaných solárních panelů ze všech 27 zemí. Čísla ukazují, že v roce 2021 bylo v Nizozemsku 48 milionů solárních panelů, přičemž v loňském roce přibylo 10 milionů panelů.
Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) došla k závěru, že Čína je důležitá pro zelenou transformaci Nizozemska. Čína není pouze největším dodavatelem solárních panelů na světě, ale také dodavatelem dalších produktů nezbytných pro zelený vývoj planety. Zaujímá klíčovou roli v těžbě a následném zpracování kritických surovin do konečných produktů. Je významným výrobcem lithium-iontových baterií, které jsou nedílnou součástí elektromobilů. Rovněž vyrábí magnety používané v elektromobilech a větrných turbínách.
Čínský podíl na nizozemském dovozu tohoto těchto klíčových produktů je největší v případě solárních panelů (89 %), následují lithium-iontové baterie (74 %) a magnety (68 %).