Několik důlních společností zkoumá možnosti těžby lithia v Mexiku

Největší dosud nalezené ložisko lithia se nachází v mexickém federálním státě na severu země, v Sonoře.

Společnost Bacanora Lithium ve spolupráci s čínskou společností Ganfeng Lithium, jež je světovým lídrem v těžbě lithia, mají za cíl začít produkci v roce 2023, a to právě ve státě Sonora. Vidinou těchto dvou společností je v první fázi těžit minimálně 17 tisíc tun lithia ročně. Zmíněná britská společnost s kanadským kapitálem spolu s čínskou společností pak v následující etapě plánují investovat 350 milionů dolarů do zvýšení produkce na 34 tisíc tun ročně.

Více než 40 senátorů však vyjádřilo podporu iniciativě prezidenta nacionalizovat lithium, která byla předložena v listopadu minulého roku. Pokud bude tento návrh schválen, bude Mexiko jediným vlastníkem s právem na průzkum, těžbu, komercializaci, distribuci a ukládání tohoto minerálu. Návrh byl předložen s argumentem, že využívání lithia je klíčové pro energetickou suverenitu země. Iniciativou by došlo k ústavní reformě, konkrétně článku 27 Ústavy.

Aktuálně většina koncesí patří kanadským společnostem. Celkem je rozděleno 31 koncesí na těžbu lithia, které zahraniční společnosti obdržely v rámci minulé vládní administrativy. Lithium se používá k výrobě keramiky a antidepresiv, je základním vstupem jaderného průmyslu, a především se stalo nezbytným při výrobě baterií pro mobilní telefony, počítačů, elektrických vozidel a též pro systémy skladování energie. Očekává se, že poptávka bude i nadále růst a lithium se tak stane strategickou surovinou.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko. 
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí