Některé jihoafrické podniky se znovu otevřou začátkem května

V Jižní Africe se v květnu omezeně opět otevřou některé podniky.

Od 16. dubna začal v JAR platit striktní zákaz vycházení, včetně dočasného uzavření většiny podniků. Otevřeny zůstaly de facto jen banky a obchody s potravinami – prodávat se smí pouze potraviny, nealkoholické nápoje, čistící prostředky, základní hygienické pomůcky a léky. Cigarety, alkohol, dekorativní kosmetika, oblečení, obuv, zahradnické náčiní, elektronika atd. se prodávat nesmí. Lidé mají zůstat doma (pokud možno pracovat z domova), nesmí se pohybovat venku, když to není nezbytně nutné. Zakázáno je i běhání, venčení psa nebo návštěvy. Restaurace (vč. dovážkové služby) jsou zavřené, všechny online obchody s výjimkou dovážek potravin budou doručovat zboží až se pravidla uvolní. Toto uvolňování bude, podobně jako v ČR, probíhat ve vlnách. Momentálně se JAR nachází v nejvyšší úrovni pět (úplné uzamčení země), která se 1. května posune do úrovně 4. V úrovni 1 jsou všechna odvětví plně funkční. V úrovni čtyři se budou moci znovu otevřít některé podniky, samozřejmě za zvláštních podmínek.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa zatím neupřesnil, kdo všechno bude smět pracovat v úrovni 4, ale zmínil některé podrobnosti. Při zvažování, zda by jednotlivá odvětví mohla opět fungovat, by měl být zvážen jejich ekonomický přínos, dopad na živobytí a riziko přenosu v každém sektoru.

Rozhodně se budou smět prodávat cigarety a předpokládá se, že supermarkety budou moci nabízet vše, co mají v nabídce (alkohol je ale stále zakázaný). Ne všechna odvětví budou fungovat v plném rozsahu. Podniky nejprve musí připravit pracoviště na návrat do provozu, kam se smí vrátit maximálně třetina zaměstnanců, to znamená, že v některých případech se sektor nebude moci vrátit k plné produkci. Nadále se doporučuje pracovat z domova, pokud je to možné, a zaměstnancům to musí být dovoleno. 

Hranice zůstanou i ve 4. úrovni uzavřeny pro mezinárodní cestování, s výjimkou repatriace jihoafrických státních příslušníků a zahraničních občanů. Cestování mezi provinciemi zůstává také zakázáno, s výjimkou přepravy zboží nebo výjimečných okolností, jako jsou pohřby. Prezident Ramaphosa řekl: „Pokud lidé necestují, virus necestuje.“ 

Veřejná doprava bude fungovat za přísných hygienických pravidel a s omezeným počtem cestujících. Ti navíc musí povinně nosit roušku.

Bary ani hospody se v úrovni čtyři neotevřou. Restaurace mohou opět rozvážet jídlo.

Konferenční a kongresová centra zůstanou také zavřená. Koncerty jsou stále zakázány, stejně jako sportovní, náboženské a kulturní akce. Všechna shromáždění s výjimkou pohřbů a pracovních setkání jsou zakázána.

Lidé budou smět venku cvičit, ale za přísných hygienických opatření, fitness centra a tělocvičny zůstávají uzavřeny, stejně jako kosmetické salony nebo kadeřnictví.

Zdroj: fin24.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Johannesburg.

Pravidelné novinky e-mailem