Zdroj: CzechTrade

Němci stále více spoří. Post-covidový konzumní boom se odkládá

Němci v roce 2022 více spořili, než utráceli. Očekávaný restart konzumu v Německu se tedy v post-covidové době zatím ještě nekoná. Změnu by mělo přinést jaro 2023 a s ním také hospodářské oživení.

I přes nárůst inflace v předchozím roce zvyšovali Němci svá již rekordně vysoká finanční aktiva. Podle dat DZ Bank se ale u soukromých domácností jedná o nižší nárůst, než tomu bylo ve srovnání s údaji z období let 2020 a 2021. Celkově byl nárůst u soukromých domácností za rok 2022 zaznamenán o 2 % na skoro 8 bilionů eur.

Ilustrační fotografie

V roce 2020 byl zaznamenán nárůst u soukromých domácností o 6,7 % a v roce 2021 o 8,5 %. Tyto roky byly poznamenány pandemií covidu-19, tudíž se finanční aktiva občanů Německa výrazněji zvýšila. Důvodem byla právě pandemie, která zamezila cestování a volnočasovým aktivitám.

Ekonom DZ Bank Michael Stappel dále komentoval situaci pro rok 2023 s tím, že se předběžně očekává na jaře 2023 hospodářské oživení a snížení inflace, která je navázána na vysoké ceny energií. Všeobecně by tento vývoj měl mít pozitivní dopad na akciové trhy a podpořit růst aktiv.

Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo.
Zdroj: Spiegel.de

• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí

Doporučujeme