Němci vybudují soustavu větrných elektráren v Severní Makedonii

Německá společnost Wpd AG vybuduje soustavu větrných elektráren o výkonu 400 MW v Severní Makedonii. Tamní premiér Zoran Zaev uvedl, že se jedná o investici v celkové hodnotě 500 milionů EUR.

Soustava větrných elektráren má vyrůst v severovýchodní části země mezi městy Kumanovo a Kriva Palanka. Severomakedonský premiér Zaev uvedl, že díky Zákonu o strategických investicích, jehož přijetí očekává v následujících měsících, by společnost Wpd AG měla získat status strategického investora.

Zaev také připomenul, že přítomnost společnosti nepředstavuje žádné závazky pro rozpočet Severní Makedonie, a to jak v podobě vládních dotací pro projekt, či dotované výkupní ceny elektrické energie. 

Samotná společnost Wpd AG je v regionu západního Balkánu přítomna skrze svoji dceřinou společnost Wpd Adria. Ta provozuje již funkční větrnou elektrárnu v Chorvatsku a připravuje projekt Brajići v Černé Hoře. Kromě zmíněného společnost plánuje vybudovat zařízení, které bude poskytovat celkový výkon 1,2 GW, umístěné částečně v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině. Do této soustavy spadá i solární elektrárna Šestanovac ve střední Dalmácii.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Zdroj: balkangreenenergynews.com
• Oblasti podnikání: Energetika