Německá koalice se dohodla na reformě pro rychlejší výstavbu elektráren využívajících obnovitelné zdroje

Využívání zelené elektřiny by se v Německu mělo šířit rychleji. Starší zařízení by měla být nadále provozována a vlastníci solárních systémů by měli ze svých investic více profitovat.

Po dlouhých jednáních se německá koalice složená z CDU, CSU a SPD shodla na dosud neuzavřených bodech reformy zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG). To zahrnuje předpisy pro další provoz starších solárních a větrných elektráren, které již brzy nebudou dostávat žádné dotace.

Reforma kromě toho obsahuje také nové předpisy ohledně finanční podpory komunit stavějících větrné elektrárny. Rovněž by měla být usnadněna situace vlastníků solárních panelů pro vlastní spotřebu a výrazná zjednodušení jsou plánována také pro solární systémy pro nájemní domy. 

Ministr životního prostředí Svenja Schulze (SPD) hovořil o velmi důležitých vylepšeních, kterých by bylo možné při jednáních dosáhnout. Mimo jiné bylo zrušeno dle jeho názoru nesmyslné pravidlo, že se musí odstranit všechny starší, ale stále fungující větrné turbíny. O reformě EEG má tento týden rozhodnout Bundestag a Bundesrat, aby mohla vstoupit v platnost 1. ledna 2021.

Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo. 
Zdroj: Der Spiegel, 14.12.2020
• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí