Německo vykazuje v první polovině roku přebytek 45,3 miliardy

I když se o recesi v Německu mluví, při zpětném pohledu na výkon německé ekonomiky za první dva kvartály roku není důvod k panice.

Státní pokladna vykazuje v první polovině roku 2019 přebytek ve výši přibližně 45,3 miliard EUR. Přes hrozbu recese má Německo za cíl v roce 2019 již šestým rokem po sobě přebytek rozpočtu. Přebytek se aktuálně rovná 2,7 procenta hrubého domácího produktu. „Rozpočty vlády, vyšších správních celků a obcí tak nadále těžily zejména z vytváření pracovních míst,“ vysvětlují statistici. Německo je od roku 2014 v černých číslech. Ve druhém čtvrtletí se sice HDP snížil o 0,1 procenta, avšak na začátku roku největší evropská ekonomika stále rostla o 0,4 procenta. Důvodem mírného poklesu jsou obchodní konflikty a slabší globální ekonomika, která zasáhla zejména německou ekonomiku závislou na exportu.
Ukázalo se, že spotřebitelé podporují ekonomiku a mírný pokles se nepřenesl do jejich očekávání. Soukromé spotřebitelské výdaje byly o 0,1 procenta vyšší než na začátku roku. Společnosti také více investovaly. Investice do stavebnictví se však snížily o 1 procento. Tento pokles je důsledkem mírné zimy. Již v prvním čtvrtletí bylo provedeno mnoho stavebních prací, což způsobilo absenci obvyklého jarního oživení ve výstavbě.

Zdroj: www.spiegel.de
Vypracoval kolektiv pracovníků CzechTrade.

 

 

 

Pravidelné novinky e-mailem