Německý import láme rekordy

Podle Statistického spolkového úřadu roste německý dovoz rychleji než vývoz.

Import v roce 2018 vzrostl o 5,7 %, a dosáhl tak hodnoty 1090 miliard eur. Nejdůležitější dovozní zemí stále zůstává Čína, která do Německa dováží zboží v hodnotě 106,3 miliardy eur. V 80. a 90. letech se jednalo především o levný textil, tento trend se však v posledních letech zásadně změnil. Jaké je tedy nejčastěji dovážené zboží?

 1. Výpočetní technika
  Jak německé podniky, tak spotřebitelé sázejí na výpočetní techniku ze zahraničí, která se tak v importu umístila na prvním místě. V kategorii, do které řadíme například počítače, hodinky či bankomaty, dosáhl vývoz rekordních 117,4 miliardy eur. 37,8 miliardy eur pak připadá pouze na dovoz z Číny.
 2. Motorová vozidla
  Auta jsou ve vývozu německou jedničkou, co se dovozu týče, stačí jejich počet pouze na druhé místo. Tento stav je srovnatelný s rokem 2017, kdy import činil také téměř 117 miliard eur.
 3. Chemické výrobky
  Není jisté, zda za většími výdaji za chemické výrobky stojí vyšší poptávka, či vyšší ceny. Import se však zvedl o téměř 11 % a dosahuje tak 88,2 miliardy eur. Dovážely se především základní suroviny, hnojiva či lepidla.
 4. Strojírenství
  I když jsou strojírenské výrobky v Německu druhým nejčastěji vyváženým artiklem, vzestupnou tendenci zaznamenal i německý import. Oproti minulému roku vzrostl o 5,4 % na 86,6 miliardy eur. Dováženy byly především spalovací motory a turbíny, trouby či stroje na zpracování kovů.
 5. Ropa a zemní plyn
  V této oblasti je Německo naprosto závislé na importu, což ho v roce 2018 vyšlo poměrně draho. Dovoz se zvedl o celou čtvrtinu v porovnání s rokem 2017 a celkově tak Němci zaplatili 65,6 miliardy eur.
 6. Elektronika
  Nárůst o 4,6 % zaznamenal dovoz elektroniky a dosáhl tak celkové výše 63,8 miliardy eur. Jedná se především o domácí spotřebiče, topení, generátory apod.
 7. Kovy
  Německo je jeden z nejvýznamnějších exportérů v automobilovém a strojírenském průmyslu, z tohoto důvodu je zde vysoká poptávka po kovech. V roce 2018 byly do Německa dovezeny kovy v hodnotě 61 miliard eur, což je o 3,3 % více než v předchozím roce.
 8. Farmaceutické výrobky
  V roce 2018 stoupla v Německu poptávka po farmaceutických výrobcích, jejich import se zvedl o 3,3 % v porovnání s rokem 2017, celková suma nyní činí 61 miliard eur.
 9. Potraviny a krmivo
  V roce 2018 bylo do Německa importováno zboží v hodnotě 45,8 miliardy eur. Mezi dovezeným zbožím nalezneme například italské těstoviny či seno z Polska.
 10. Ostatní dopravní prostředky
  V tomto případě se nejedná o motorová vozidla jako například o auta či kamiony, do Německa se dováží dopravní prostředky od vlaků, přes lodě, až po jízdní kola. V roce 2018 činil dovoz v této oblasti 33,5 miliardy eur. 

 Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Düsseldorf.

Pravidelné novinky e-mailem