Německý maloobchod v roce 2021 navzdory pandemii navýšil obrat

Zavřené obchody začátkem roku, o Vánocích platná protiepidemická opatření. Přesto německý maloobchodní sektor loni meziročně vykázal vyšší obrat.

Němečtí maloobchodníci zaznamenali v loňském roce zvýšené prodeje navzdory opatřením proti šíření koronaviru. Maloobchodní příjmy vzrostly oproti rekordnímu roku 2020 o 3,1 procenta. Zatímco se maloobchodníci v textilním, oděvním a kožedělném průmyslu potýkali v roce 2021 s poklesem tržeb, internetové maloobchody rostly dvouciferným tempem. A to i navzdory faktu, že tradičně silný listopad, ve kterém probíhají slevové akce Black Friday a Cyber Monday, nebyl zcela úspěšný – oproti předchozímu měsíci se listopadový obrat internetového a zásilkového obchodu snížil o více než tři procenta.

Ilustrační fotografie

S výjimkou například supermarketů a drogerií byl na základě opatření proti šíření čtvrté pandemické vlny umožněn vstup do obchodů v posledních týdnech roku pouze očkovaným nebo vyléčeným. Na začátku vánoční sezóny však tržby rostly. V listopadu maloobchodníci utržili reálně o 0,6 % více než v předchozím měsíci. Ekonomové přitom očekávali pokles o 0,5 procenta. 

Zdroj: www.spiegel.de 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí