Německý průmysl zaznamenává rostoucí poptávku, výroba se pomalu probouzí

Německá průmyslová odvětví zaznamenávají meziroční růst objednávek o 9 %. Nárůst ve výrobě je méně dynamický.

V německém průmyslu narůstá počet zakázek. Podle nejnovějších dat Spolkového statistického úřadu (Destatis) činí nárůst zakázek za měsíc 3 %. V meziročním srovnání s únorem 2020 se pak nárůst pohybuje kolem 9 %. Obzvláště dobře se daří odvětvím jako je strojírenství a elektrotechnický průmysl.

Záplava objednávek však přináší nečekané problémy, neboť podniky nemohou držet krok ve výrobě. Podle nedávného průzkumu mnichovského institutu Ifo si nyní téměř polovina všech německých průmyslových podniků stěžuje na omezení subdodávek. Z toho důvodu pozastavili své výrobní linky i výrobci automobilů Audi v Neckarsulmu a Ford v Kolíně nad Rýnem a nemohou tak momentálně vyhovět rostoucí poptávce. Výroba je nyní o 9 % nižší, než naznačují příchozí zakázky.

Takový rozpor mezi výrobou a příchozími poptávkami je vzácný. Nicméně po poklesu výroby v únoru o 1,9 % ve srovnání s lednem došlo následující měsíc k mírnému nárůstu o 0,7 %. Aktuálně podle Ifo zůstávají produkční očekávání podniků v průmyslu pozitivní. Indikátor vzrostl z 30,2 bodu v březnu na 33,1 bodu v dubnu. Téměř všechna odvětví ohlásila navýšení výroby, zejména v elektrotechnickém a automobilovém průmyslu. 

Zdroj: www.faz.net




• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí