Německý veletržní průmysl plánuje pro rok 2021 bohatý program

Německo plánuje více než 190 mezinárodních veletrhů.

Rok 2019 přinesl velmi pozitivní výsledky pro německý veletržní průmysl. V minulém roce do Německa za účelem návštěvy veletrhů přicestovalo 10 milionů návštěvníků, vystavovatelé obsadili výstavní plochu o celkové rozloze 6,7 milionu metrů čtverečních. Pořadatelé hlásili rekordní čísla mapující účast na veletržních akcích.

V důsledku pandemie covid-19 byla většina veletrhů v Německu v roce 2020 prozatím zrušena nebo přesunuta na následující rok. Veletržní velmoc se přesto snaží probojovat výjimečným stavem a na rok 2021 plánuje 190 akcí mezinárodního dosahu.

„Šířením pandemie se z hlavní výhody účasti na veletrzích, kterou je osobní kontakt, stala hrozba,“ komentuje Philip Harting, předseda Asociace německého veletržního průmyslu (AUMA).

Dle odhadů AUMA se letos z důvodu nejistého vývoje pandemické situace nebude konat až 110 ze 165 avizovaných veletržních akcí. Veletržní správa v Kolíně nad Rýnem již například avizovala návrat k normálu na začátek září, nakonec však musela termín posunout na říjen. Největší hráči odvětví se totiž vyjádřili tak, že za stávající situace nemají zájem se veletrhů v zářijových termínech účastnit. A to i přesto, že veletržní akce jsou povoleny a organizátoři vyvinuli podrobný hygienický a bezpečností koncept, jehož cílem je zabránit šíření viru.

Prvním avizovaným veletrhem tak bude fitness veletrh FIBO, jak zdůrazňuje jednatel AUMA Jörn Holtmeier, v následujících měsících bude záležet především na ochotě firem vysílat své zaměstnance na veletrhy, ale i na restrikcích spojených s cestováním.
Důsledkem pandemie bylo také několik veletržních akcí realizováno pouze online, podle Holtmeiera je však právě osobní kontakt a setkání základním předpokladem úspěšného obchodu. Pro podzim 2020 se na veletrzích počítá s účastí převážně německých a evropských návštěvníků, což může výrazně změnit povahu povětšinou vysoce internacionálních akcí.

Pro rok 2021 plánují veletržní správy v Německu více než 190 mezinárodních akcí, z toho 20 akcí, které do dalšího roku byly přesunuty důsledkem covid-19. K tomu se počítá se 160 menšími regionálními veletrhy. I přes bohatý program však experti, co se týče výsledků, nepočítají s opakováním úspěchu z roku 2019. Šéf výstaviště ve Frankfurtu nad Mohanem Marazin odhaduje, že porovnatelné výsledky by mohl přinést až rok 2023.

Zdroj: Welt.de, 06.07.2020
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf.

Pravidelné novinky e-mailem